Menu

malarstwo
17/09 - 16/10/2016
Sala Poplenerowa
wernisaż 16/09/2016, godz. 18.00

Szanowni Państwo,
Bardzo serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych wspomnieniami o Barbarze Skąpskiej oraz rozmową o jej twórczości na spotkanie finisażowe
w piątek 14 października o godz. 17.00

Cisza obrazów. Milczenie malarstwa jest już dawno zdefiniowaną jego cechą. Ale milczenie obrazów Barbary Skąpskiej, podobne do Jej małomówności, nabrało cech osobistego zwierzenia. Ciemność lub cień, ledwo zarys postaci i sugestia przestrzeni. Niedookreślone sylwetki ludzi i przedmiotów. Malowała tak już w  pracowni prof. Zygmunta Radnickiego, inaczej niż koledzy wówczas. Czerń i biel – ulubione kolory; nastrój i klimat – zamiast estetycznej gry form i barw. Realność jako fantom i zjawisko, a nie wymierny konkret. A przede wszystkim aura: tak to był smutek, to była samotność. Ale w ich obszarze zjawiało się przekorne, ciche – jak zawsze – poczucie humoru. Drobny akcent koloru, zaskakujący kształt, a rzucony cień i błysk na szybie, płomyk gazowy lub światło żarówki przekształcały melancholię w zaczarowanie. Mrok rozpraszały przebłyski rozbitego lustra, za półprzejrzystym oknem banalna uliczka stawała się zagadkowym zaułkiem. To tę zdolność oczarowania powściągliwą dobitnością spojrzenia i dyskrecję obecności – jakby przez dym z nieodłącznego papierosa – docenialiśmy zawsze w Jej obrazach, z lekkim uśmiechem i w zadumie. I to pozostało. Papieros się tli, iskierka nie zgasła.

Jacek Waltoś
21 kwietnia 2016

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie ma wspaniałą okazję pokazania dzieł Barbary Skąpskiej. Wystawa przygotowana przez  Małgorzatę Bundzewicz i Jacka Waltosia pokazywana była po raz pierwszy  w maju i czerwcu  2016 roku w Galerii Miodowa w Krakowie. Nie sposób nie wspomnieć o pomocy jakiej udzielił  w przygotowaniu ekspozycji Przemysław Święcicki – siostrzeniec Artystki.  Pokaz w Częstochowie jest liczniejszy od krakowskiego, udało się nam zgromadzić 50 obrazów i 10 grafik. Galeria współpracowała ściśle z Autorami koncepcji wystawy, zależało nam bowiem na tym, aby nie stracić ducha pierwotnej realizacji. Zaczarowani dziełami Artystki bardzo dziękujemy.

Barbara Major

Barbara Skąpska 1938-2015. Absolwentka Studium Grafiki na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w 1963 roku, pod kierunkiem profesorów Konrada Srzednickiego i Witolda Chomicza. W 1966 roku wzięła udział w debiutanckiej wystawie Grupy Wprost, w skład której wchodzili artyści: Maciej Bieniasz, Zbylut Grzywacz, Leszek Sobocki, Jacek Waltoś oraz w wystawie ostatniej w 1986 roku. W latach siedemdziesiątych członkini nieformalnego krakowskiego stowarzyszenia artystycznego Grupa Collegium. Jej prace zaliczane są do nurtu symbolicznego. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą oraz w indywidualnych, m.in. w Galerii Arkady BWA Kraków w 1968 roku, w Galerii B Desa Liście i odbicia w 1986 roku, w wystawie Lustra w Wieży Ratuszowej w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa w 1993 roku, w Galerii Krypta u Pijarów w 2002 roku. Przez ponad 20 lat prowadziła Galerię Gil, działającą przy Politechnice Krakowskiej, organizując liczne wystawy znanych i cenionych artystów.      

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter