malarstwo, grafika, instalacje malarskie, multimedia
23/04 - 29/05/2016
Sala Gobelinowa
wernisaż 22/04/2016, godz. 18.00
„Musimy się nauczyć więcej widzieć słyszeć i odczuwać. Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. (…) Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki.”
Susan Sontag
Słowa Susan Sontag o otaczającej nas rzeczywistości są aktualne jak nigdy wcześniej. Przyzwyczailiśmy się do nadmiaru obrazów, które atakują nas z każdej strony. Ich nachalność i prymitywizm stały się nieodzowną częścią naszego świata. Trudno od tego uciec. Przekonanie o tym, że odbiorcy trzeba wszystko jak najprościej i dobitniej przekazać, wyjaśnić, wkradło się również do sztuki. Oswajamy się z tą łatwością odbioru coraz bardziej, przestając kształtować swoją wrażliwość, ufać zmysłom. Kiedy wszystko zostaje nazwane, znika prawdziwa, indywidualna więź, spłyca się przekaz. Dlatego w kontekście naszej wystawy bezpośredni odbiór obrazu nie oznacza szybcieji łatwiej.
Nasze realizacje oddziałują bezpośrednio na odbiorcę za pomocą szeroko pojętego obrazu (obiektu). Odwołują się do jego wrażliwości, wyobraźni, umiejętności wykorzystania różnorodnych skojarzeń. Funkcjonujących w dużej mierze poza obszarem słowa.
Posługujemy się abstrakcją. W naszym rozumieniu odnosi się ona do obrazów zarówno rzeczywistych jak i „wewnętrznych”. Pozwala wyodrębnić ich „esencję”, aby uzyskać obraz, będący syntezą danej myśli, rzeczy, emocji. Tak powstają obiekty - archetypy, zrozumiałe tylko w sferze widzenia, ale będące równoprawnymi bytami, niosące ze sobą uniwersalne, ponadczasowe przekazy.
Umiejętność nawiązania kontaktu z tego typu pracami wymaga otwartości i swego rodzaju odwagi. Dla nas jednak takie traktowanie sztuki jest jedyną możliwą drogą, sposobem BYCIA.
Bezpośrednio nie znaczy łatwiej. Znaczy BEZ POŚREDNICTWA, indywidualnie, intymnie, prawdziwie.
Michalina Wawrzyczek-Klasik
Informacje o artystach:
Michalina Wawrzyczek-Klasik
Urodzona w 1984 roku w Żorach. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku w pracowni serigrafii prof. Waldemara Węgrzyna. Prezentacje do dyplomu w pracowni malarskiej prof. Ireneusza Walczaka oraz pracowni intermediów prof. Adama Romaniuka. Obecnie asystentka w pracowniach sitodruku oraz druku wypukłego w WST w Katowicach. Doktorantka, stypendystka Ministra Kultury, dwukrotnie nominowana do Grand Prix Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą.
Artur Masternak
Urodzony w 1985 roku w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha, prezentacja dodatkowa w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010. Uhonorowany wyróżnieniem w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych, laureat Nagrody Stowarzyszenia Promocji Artystów wybrzeża Era Art w konkursie III MB Grafiki Cyfrowej w Gdyni. Obecnie doktorant, asystent w pracowniach druku wklęsłego oraz druku płaskiego w WST w Katowicach. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.
Michał Klasik
Urodzony w 1978 roku, w Rybniku. Absolwent Filii Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Andrzeja Szarka oraz dyplom dodatkowy w pracowni ceramiki dr hab. Małgorzaty Skałuby - Krentowicz w 2010 roku. Obecnie doktorant w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Zajmuje się wszelkiego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, ale też dźwięku. Jego realizacje mają często charakter performatywny. Zaangażowany w projekt „Dźwięki ziemi” przy katedrze ceramiki UŚ w Cieszynie. Uczestnik wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W 2015 roku zakwalifikowany w kategorii rzeźba, jako jedyny Polak, do finału weneckiego konkursu Arte Laguna Art Prize.
Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa
wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00
lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00
8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl