Menu

malarstwo, grafika, rysunek, instalacje
13/09 – 10/11 (6/10)/2019
Sala Śląska, Antresola, Gobelinowa
wernisaż 12/09/2019, godz. 18.00

 

Boguslaw Lustyk kopia.jpg

Urodzony w 1940 r. Absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia malarstwo, rzeźbę i grafikę plakatową.  Miał ponad 40 wystaw indywidualnych w kraju i za granica, m.in. w USA, Szwecji, Niemczech. Uzyskał 25 nagród za twórczość w dziedzinie plakatu i malarstwa. W 2013 roku, na Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach został nagrodzony srebrnym medalem za plakat „Maraton Warszawski”. Twórczość Bogusława Lustyka była eksponowana na Olimpiadach w Barcelonie, Atlancie i Londynie.

W 2012 roku zrealizował w Londynie unikalny projekt „Malowana Kronika Olimpiady”, za który został uhonorowany przez PKOL Srebrnym Wawrzynem. Od 1994 r. mieszka
i pracuje w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Narodowym Muzeum Tańca w Saratoga Springs, USA.
W Warszawie, od sześciu lat realizuje projekt „Barykady” dla uczczenia Powstania Warszawskiego.

Wystawa Rytmy życia, jakkolwiek odwołuje się do ponad pięćdziesięciolecia twórczości artysty, nie jest jego pełną retrospektywą ani podsumowaniem lat twórczych. Znalazły się na niej starannie wybrane przez autora cykle twórcze, najbardziej charakterystyczne, obrazujące różnorodność jego technik i motywów, po które sięga.

Pierwszą część wystawy wypełnią prace z trzech cyklów będących próbą oddania ruchu („Konie”, Taniec”) i rytmu („Taniec”, „Malowanie muzyki”) -  skupione na formie, kolorystyce, wywoływaniu wrażeń, zachwytów. Druga – zbudowana z grafik, rysunków oraz obiektów wykonanych autorską metodą Crush Art – jest wymowną narracją o Powstaniu Warszawskim, jego ofiarach i konsekwencjach. To swoiste wizualne requiem, przejmujące w swojej wymowie. Pierwsza realizacja pod hasłem „Barykada”, w 2012 r.,
w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu zamieniła się w instalację interaktywną, do której, obok rysunków Lustyka, ludzie doczepiali własne zdjęcia i wspomnienia powstańcze.

Technika Crush Art, którą autor nazywa „kreacją przez destrukcję” w niebywały sposób pozwala na ekspresyjne kształtowanie ludzkich sylwetek. Wyłonione z papieru, pozbawione cech indywidualnych, a jednak każda z nich, z niezwykłą ekspresją opowiada własną, bolesną biografię.

Partnerem projektu jest Fundacja PZU.


Fundacja PZU.png

 

Wystawa trwa do 10 listopada (część I) i do 6 października (II część). Towarzyszy jej katalog.

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter