Menu

20 -22 października 2016
INNI / o Beksińskich
Wydarzenie towarzyszące stałej wystawie Zdzisława Beksińskiego Beksiński. Drugie Muzeum.

Obecność, od ponad dziesięciu lat, dzieł Zdzisława Beksińskiego w Galerii obliguje do ciągłego rozbudowywania kontekstów funkcjonowania tej wystawy, wprowadzania nowej wiedzy i wrażeń związanych bezpośrednio z twórczością Artysty, jego relacjami rodzinnymi; także z pracą dziennikarza muzycznego Tomasza Beksińskiego. Stąd kolejny już (po Beksińscy inaczej oraz po seansach filmu „Ostatnia rodzina” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, prezentowanego w Ośrodku Kultury Filmowej od 30 września 2016  r.), program wydarzeń „kontekstowych”: literackich, muzycznych, teatralnych i filmowych, na które zapraszamy od 20 do 22 października.  Wstęp na wszystkie zdarzenia jest WOLNY.

PROGRAM:
czwartek
20/10/godz. 15.45-16.45
Zwiedzenie wystawy Beksiński. Drugie Muzeum
Przewodnikiem i komentatorem będzie  Wiesław Banach - historyk sztuki, wieloletni przyjaciel rodziny Beksińskich, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, gdzie stale prezentowana jest największa wystawa dzieł  Zdzisława Beksińskiego.
Wiesław Banach opowie o twórczości artysty, najbardziej charakterystycznych dla niego motywach i warsztacie oraz odniesie się do zawartości częstochowskiej wystawy.

20/10/ godz. 17.00 – sala OKF
Spotkanie z Wiesławem Banachem
Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, po kuratorskim oprowadzaniu po Muzeum, podejmie rozmowę z widzami o Zdzisławie Beksińskim. Wiesław Banach opowie o nim nie tylko jako artyście, ale też człowieku, przyjacielu, ojcu… Osobiste wspomnienia, które pozwolą spojrzeć na tę rodzinę z bliskiej perspektywy. Rozmowę uzupełnią archiwalne zdjęcia, filmy, nagrania.

20/10/godz. 18.30 – sala OKF
Rok z Beksińskim – film dokumentalny, realizacja Magdalena Fijołek, Adam Bednarski
Dokument prezentuje wielomiesięczne prace nad nową kolekcją dzieł w częstochowskiej Galerii: historia prezentowanej w MGS kolekcji oraz relacje z właścicielami Anną i Piotrem Dmochowskimi, budowanie nowej wystawy, prace nad Drugim Muzeum Beksińskiego w MGS, wywiady i wspomnienia przyjaciół oraz  osób, które znały i współpracowały ze Zdzisławem Beksińskim, m.in. z Wiesławem Banachem, Jerzym Satanowskim, Remigiuszem Grzelą.

20/10/godz. 20.00 – sala Śląska
Wojciech Kołsut Podróż do wnętrza – sen 061. PREMIERA
Autorski spektakl powstały z inspiracji twórczością Beksińskiego to opowieść o marzeniach
i miłości  inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego. Kołsut rozważa specyficzny klimat obrazów i rysunków Beksińskiego, wrażenia, jakie odbierał oglądając te prace: przemoc , rozkład i specyficzna erotyka, ich symboliczną wymowę. Mroczny świat obrazów Beksińskiego jest doskonale dopełniamy przez muzykę Piotra Hummela. Spektakl jest połączeniem teatru tańca i ruchu,  jak również działań filmowych. Choreografię przygotowała Anna Wróż,  współpraca Kamil Mastalerz.
Bohaterami nowego spektaklu Wojciecha Kołsuta jest troje ludzi: starszy mężczyzna- Strażnik Pokoju Snów, Dziewczyna - Podróżniczka i Chłopak z zieloną walizką. Kiedy Dziewczyna spotyka Strażnika ten zaprasza ją do pokoju, w którym znajduje się tylko łóżko. Kiedy Dziewczyna kładzie się  na starym dziecinnym łóżeczku ono materializuje jej sny. Dziewczyna w snach marzy  o miłości i widzi przyszłego ukochanego. Za sprawą Strażnika Pokoju Snów obnażają się wszystkie lęki  przed samotnością, śmiercią, kalectwem, cierpieniem. Chłopak
z zieloną walizką również poszukuje miłości. W zielonej walizce przechowuje swój dar  -  sukienki, symbol miłości. Po wielu bezowocnych poszukiwaniach odnajduje wreszcie Dziewczynę - Podróżniczkę. To ona staje się jego  miłością.

Piątek
21/10/godz. 10.30 -16.45
Zwiedzenie wystawy Beksiński. Drugie Muzeum
Przewodnikiem i komentatorem będzie  Wiesław Banach - przyjaciel Zdzisława Beksińskiego, Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku oraz Elżbieta Hak, doktorantka Akademii im. Jana Długosza specjalizująca się w twórczości Beksinskiego. Komentatorzy opowiedzą o twórczości artysty, najbardziej charakterystycznych dla niego motywach i warsztacie oraz odniosą się do zawartości częstochowskiej wystawy.

21/10/godz. 17.30 - sala OKF
Spotkanie autorskie z Wiesławem Weissem, autorem książki Tomek Beksiński. Portret prawdziwy. Promocja płyt Tomek Beksiński. In memoriam (wyd. Trójka) oraz soundtrack z filmu Ostatnia rodzina (wyd. Universal Music Polska)
Dziennikarz muzyczny, redaktor naczelny miesięcznika Tylko Rock, a przede wszystkim wieloletni przyjaciel Tomasza Beksińskiego. Znajomość z Tomkiem dała mu podstawy, by napisać książkę o legendarnym już dziennikarzu radiowej Trójki. Książka Weissa zawiera wiele rozmów z osobami, które Beksińskiego, obszerne fragmenty korespondencji i zapisków Tomasza oraz przytacza fragmenty jego audycji radiowych wraz z analizą i komentarzem pozwalając inaczej spojrzeć na tę postać. Weiss przedstawia własny ogląd postaci Beksińskiego, nierzadko sprzeczny z opiniami innych osób.
Prowadzenie: Tomasz Florczyk

sobota
22/10/godz.17.00 – sala Śląska
Rozmowa o książce Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia
Gościem spotkanie będzie Jarosław Mikołaj Skoczeń, autor wydanej przez Wydawnictwo MAWIT książki.  Skoczeń przeprowadził długą rozmowę z Wiesławem Banachem oraz opracował obszerne fragmenty dzienników Beksińskiego tworząc w ten sposób swoistą kronikę życia artysty.
Prowadzenie: Magdalena Fijołek

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter