Menu

slo.jpg

 

9. Dni Książki

16 maja – 5 czerwca 2011

      Jak co roku Biblioteka Publiczna im. dr Władysława Biegańskiego w Częstochowie wraz z Miejska Galerią Sztuki zapraszają na spotkania literackie, wykłady i rozmowy w ramach dziewiątych już Dni Książki – czyli interdyscyplinarnych spotkań z książką realizowanych w wielu wątkach i pomysłach.
     
      Tu znajdą Państwo PROGRAM tegorocznych Dni (plik do pobrania)Fotograficzne relacje z wydarzeń 9. Dni Książki

18 maja 2011 r.
Spotkania z Michałem Rusinkiem

     Michał Rusinek – literaturoznawca, tłumacz, pisarz. Na stronie Autora przeczytać można lakoniczną wizytówkę jego osoby: wykłada (na UJ), przekłada (z angielskiego), układa (wierszyki, itp.). Współpracuje z Sekretarz Wisławą Szymborską jako jej sekretarz. W pracy naukowej zajmuje się retoryką - autor publikacji naukowych np. Między retoryką a retorycznością. W twórczości literackiej najchętniej podejmuje lekkie, a kunsztowne formy jak i limeryki, teksty piosenek, drobne wiersze; w swoim dorobku ma również libretto opery dla dzieci. Autor dwóch zbiorów neologizmów językowych powstałych w języku dziecięcym, zwanych przewrotnie „poradnikami językowymi dla dzieci”: Jak robić przekręty? oraz Jak przeklinać?.


25_resize.jpg 27_resize.jpg 29_resize.jpg 54_resize.jpg 58_resize.jpg

20 maja 2011 r.
Spotkania z Grzegorzem Gortatem

     Grzegorz Gortat - anglista, pisarz, autor felietonów, tłumacz literatury angielskiej (około 20 przetłumaczonych powieści). Autor powieści dla młodzieży i dorosłych: political thriller Cel, Świt Kambriddów, Cień Kwapry, Patron, Szczury i wilki, Zła krew, Słowik moskiewski, Do pierwszej krwi. Najnowsza powieść - Niekompletność. Podczas spotkań z młodzieżą częstochowskich gimnazjów pisarz nie mówił bezpośrednio o swojej twórczości poruszał natomiast bardzo poważne tematy o złu i okrucieństwie, którego doświadczamy w dziejach świata, o przemijaniu i alienacji.


33_resize.jpg 60_resize.jpg 65_resize.jpg


30 maja 2011 r.
Kto ubiera książkę - spotkania warsztatowe z ilustratorką Olą Cieślak

     Ola Cieślak - grafik, ilustrator, autorka tekstów. Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (dyplom w Pracowni Projektowania Książki) oraz w Staatliche Akademie der Bildenden Kuenste w Stuttgarcie. Ma na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych. Jest autorką wydanej przez Wyd. Dwie Siostry książki Love Story. Zajęcia z dziećmi rozpoczynały się od opowieści artystki o etapach powstawania książki, o ilustracjach, liternictwie i pomysłach na dobry projekt graficzny ksiązki. Potem za pomocą kleju, nożyczek, kolorowych flamastrów i ilustrowanych czasopism dzieci projektowały okładkę własnej książki.


02_resize.jpg 84_resize.jpg 71_resize.jpg 80_resize.jpg


 

1 czerwca 2011 r.
Spotkania z Jackiem Hugo – Baderem
Prowadzenie: Krzysztof Muskalski

     Jacek Hugo-Bader - dziennikarz, reporter, podróżnik, od 1990 związany z „Dużym Formatem” Gazety Wyborczej. Specjalizuje się w reportażach z Rosji. Dwukrotnie wyróżniony nagrodą Grand Press – w 1999 i 2003 roku, autor książek W rajskiej dolinie wśród zielska, Biała gorączka. Ponad dwie godziny trwało spotkanie w Miejskiej Galerii Sztuki wypełnione niezwykle barwnymi opowieściami reportera o miejscach, które odwiedził. Ze wszystkich relacji wynika szczególne zainteresowanie, a nawet fascynacja autora nie architekturą, czy krajobrazem, ale przede wszystkim ludźmi, których spotykał i z którymi prowadził rozmowy. To właśnie wiedza pozyskana z rozmów stanowi podstawę książek Hugo-Badera.

 

299_resize.jpg 38_resize.jpg 39_resize.jpg 41_resize.jpg 47_resize.jpg

 

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
program.doc doc 312,00 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter