Menu

W poszukiwaniu różnych stanów piękna
Sala Gobelinowa
16/12/2018 - 20/01/2019
finisaż 20/01/2019, godz. 16.00

Niedziela jest ostatnim dniem prezentacji wystawy Janusza Jano Mielczarka „Fotografie 1960 – 2018. W poszukiwaniu różnych stanów piękna”. Z tej okazji Autor zaprasza do Miejskiej Galerii Sztuki na spotkanie finisażowe w Sali Gobelinowej.

Popołudnie dla przyjaciół i miłośników sztuki Janusza Mielczarka wypełnią rozmowy, wspólne oglądanie zdjęć na wystawie, wspomnienia i fragmenty twórczości literackiej Autora. Atrakcją finisażu, oprócz samego głównego bohatera, będzie  - niewątpliwie - Sernik Joli oraz (niewykluczone)  -  niespodzianka muzyczna.
Finisaż rozpocznie się o godz. 16.00
Wstęp wolny.

--------------------------------------------
O wystawie:

W jednym z tekstów zawartych w książce „Być. Pomiędzy słowem a obrazem” tak o Januszu Mielczarku pisał Janusz Pawlikowski: „W duszy na równi fotograf i literat. Nawet jeśli którąś z tych pasji się rozstał, to  nie dały mu o sobie zapomnieć. Portretuje słowem, opowiada obrazem. Posiadł umiejętność ocalania chwil, nastrojów, wrażeń…”. Doskonale znany w Częstochowie i nie tylko – autor wystaw fotografii, autor zbiorów opowiadań, laureat nagród artystycznych i literackich, autor sztuk teatralnych, animator kultury, pomysłodawca i wieloletni kurator Międzynarodowego Salonu „Martwa natura w fotografii” – szczegóły jego życiorysu artystycznego można wymieniać bez końca. Dla Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie przygotował wystawę nostalgiczną, związana z jubileuszem pracy twórczej – powrót do medium fotografii, sięgający do początków, do pierwszych nagradzanych zdjęć, do ulubionej i mistrzowskiej w jego wykonaniu formy, jaką jest portret. Artysta przypomina swoje najlepsze realizacje – „portrety artystów, ale także zwykłych ludzi, pięknych siłą wewnętrzną, a nie tą wygenerowana cyfrowo” (J. Mielczarek), do niektórych swoich bohaterów wraca po latach, by uzmysłowić nieuchronny, ale i fascynujący upływ czasu. Czas jest dla autora wystawy ważny – czas na skupione i z namysłem wykonane zdjęcie, trwałość/nietrwałość zdjęć (niektóre odbitki zdjęć pokazane na wystawie mają ponad czterdzieści lat), nostalgiczna rekonstrukcja dawnej ciemni fotograficznej. Jak pisze: „Chciałbym, żeby widzowie spróbowali przeżyć choć na chwilę powrót do przeszłości, powiązany z możliwością zajrzenia do dawnej ciemni fotograficznej odtworzonej na wystawie. Aby dostrzegli także na fotografiach wpływy moich działań teatralnych i literackich. To moje zamierzenie wyraża wybrany przeze mnie tytuł wystawy: W poszukiwaniu różnych stanów piękna.


 

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter