Menu

Fenomen kolekcji
Niezwykłe zbiory częstochowskich kolekcjonerów

18 - 26 czerwca 2011
Sala Poplenerowa

Od ośmiu lat Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie uczestniczy w organizacji częstochowskich Nocy Kulturalnych. Proponujemy do programu Nocy działania przygotowane specjalnie na tę okazję - ciekawe, atrakcyjne i przyciągające uwagę odbiorców. Z tym samym przekonaniem przygotowaliśmy wystawę Fenomen kolekcji na 8. Noc Kulturalną.
Wystawa powstała dzięki życzliwości ponad dwudziestu częstochowskich zbieraczy, którzy zaoferowali pełne kolekcje lub reprezentacje swoich zbiorów. Pokazując czym jest pasja kolekcjonowania - przez rozmaitość i niepowtarzalność eksponatów - staramy się oddać przede wszystkim emocje kolekcjonerów - fascynację przedmiotem, jego historią, czy urodą. Kolekcje to nie chłodne zbiory muzealne – każda z nich jest częścią życia jej twórcy.
Widzowi wystawy chcemy zaoferować przyjemność podziwiania fenomenu kolekcji. Skupiamy się przede wszystkim na przedmiotach użytkowych, choć nie zabraknie też interesujących dokumentów czy przedmiotów sztuki.
A co można zobaczyć na wystawie? Choćby kolekcję dzwonków pani Anny Muchy. W dzwonku, w końcu przedmiocie użytkowym jest jednak coś niezwykłego – możliwość wywołania dźwięku, związek z muzyką. Pięknym brzmieniom towarzyszy często piękna forma, artystyczne wykonanie, urok małego dzieła sztuki. Dzwonki wykonane są z mosiądzu, brązu, ale również z drewna, gliny, porcelany, szkła. Ciekawostką są dwa dzwonki barowe pochodzące ze statku MS. Stefan Batory, a osobliwością częstochowską – szkolny dzwonek ręczny, który przed laty woźna, pani Malinowska, do dziś ciepło wspominana przez wychowanków, obwieszczała przerwy w Liceum Plastycznym, mieszczącym się wówczas w Domu Frankego.
Fascynację akcesoriami herbacianymi kolekcjoner Janusz Piątek przywiózł z podróży do krajów, gdzie picie herbaty jest elementem kultury, opiera się na dawnych tradycjach i jest wsparte rytuałem. W jego zbiorze obejrzymy piękne akcesoria herbaciane: zaparzarki, ceramiczne czarki, czajniczki, podkładki, szufelkę do odmierzania herbaty na wagę. Klimatu tej prezentacji dodają dwie grafiki - takie, jak zazwyczaj zdobią wnętrza herbaciarni w Chinach czy Japonii. Odrębną część herbacianej kolekcji stanowią klasery zawierające zupełnie unikatowe zbiory graficzne - zawieszki oraz koperty od herbacianych torebek, jest też bogaty zbiór przedwojennych opakowań na herbatę.
W zbiorach pani Iwony Glińskiej są zakładki do książek przywiezione z podróży, kupione razem z książką, pamiątki z muzeów i galerii, zakładki okolicznościowe wydane z okazji wydarzeń kulturalnych; specjalne miejsce zajmują zakładki zrobione ręcznie. Najstarsze eksponaty pochodzą z lat 60-tych i promują Ligę Ochrony Przyrody.
Osobliwością wystawy będzie niewątpliwe kolekcja poświęcona historii stomatologii, a także jeden (ze względu na gabaryty) eksponat ze zbiorów pana Macieja Musiorskiego – zabytkowa kareta. Delikatne i urzekające filiżanki pochodzą ze zbiorów biskupa Antoniego Długosza. Dla wielu osób tajemniczo zabrzmią nazwy przedmiotów z kolejnej kolekcji: teodolity, niwelatory. To geodezyjne urządzenia pomiarowe, zabytkowe, które mimo bardzo technicznego przeznaczenia zadziwiają niezwykłą formą. Najstarsze pochodzi z końca XIX wieku.
To zaledwie kilka przykładów kolekcji. A na wystawie czeka nas znacznie więcej niespodzianek – laski, pocztówki z lat 50-tych i 60-tych, zabawki, szable i karabele, wagi, filiżanki, flakony, sakwojaże i walizy i in.

 

Wernisaż wystawy odbędzie się 17 czerwca 2011 r. o godz. 18.00

 

Poza programem 8.Nocy wystawę będzie można zobaczyć jeszcze przez kilka dni:
19 czerwca od 14.00 do 20.00
21-22 czerwca od 10.30 do 18.00
24 czerwca od 10.30 do 18.00
25-26 czerwca od 12.00 do 19.00

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Program 8. Nocy Kulturalnej Przewodnik po wystawie doc 222,50 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter