Menu

malarstwo
22/04 – 12/06/2022
Galeria Promocji Młodych Antresola
wernisaż 21/04/2022, godz.18.00

Wystawa „Jaki kolor ma czerwona kapusta?” jest efektem poszukiwań artystycznych i eksperymentów malarskich prowadzonych przez Justynę Talik i mających na celu zgłębianie możliwości kolorystycznych roślinnych produktów spożywczych. Artystka, od października 2020 roku, jest słuchaczką Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, dyscyplina; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki, gdzie w ramach studiów prowadzi badania wsparte praktyką. I tak – tytułowa czerwona kapusta wcale do końca czerwoną nie jest, a rozpiętość gamy barwnej zawartej w tym warzywie okazuje się zaskoczeniem. Kolory ukryte w warzywach, owocach czy jadalnych kwiatach, widoczne na pierwszy rzut oka, pod wpływem różnych czynników ulegają zmianom, a ich trwałość lub ulotność – są (również dla widza) przedmiotem obserwacji.
Cykl obrazów składających się na wystawę można włączyć w coraz częściej obecny w sztuce nurt ekologiczny. Wszystkie zaprezentowane obrazy powstały  w oparciu o naturalne materiały barwiące, jak soki i/lub wywary pozyskane z roślin jadalnych, między innymi: burak zwyczajny, czerwona kapusta, klitoria ternateńska czy czerwony hibiskus.
Artystka żartem odnosi się do swoich działań mówiąc, że w ostatnim czasie jej pracownią malarską stała się przestrzeń kuchni, w której powstają barwne, pachnące, kolorowe płyny, a następnie obrazy.

Justyna Talik, urodzona w 1987 r. w Częstochowie. Słuchaczka Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie (dyscyplina; sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki). W latach 2012 – 2017 studiowała na kierunku malarstwo, a następnie przez okres trzech semestrów na kierunku malarstwo w architekturze i urbanistyce (wspomniana uczelnia). Studia ukończone z wyróżnieniem. Członkini Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich (SAP) należącego do Europejskiej Konfederacji Stowarzyszeń Akwarelistów (European Confederation of Watercolour Societies / ECWS). Uczestniczka licznych plenerów malarskich. W ostatnim czasie tworzy głównie na miniaturowych formatach papieru, a powstałe kompozycje układa w rozległe wieloelementowe obrazy-mozaiki. Zdobywczyni Excellence Award w międzynarodowym konkursie akwareli International Pyrenees Watercolour Contest & Exhibition 2021 oraz Appreciation Award (International Invitational Watercolour exhibition 2021) w Wietnamie. Uczestniczka wielu wystaw, m.in. 30. Ogólnopolski Przegląd Malarstwa Młodych PROMOCJE, Galeria Sztuki w Legnicy, 2021, 11. Międzynarodowe Biennale Miniatury 2020, wystawa indywidualna „Mozaika akwarelowa” w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie, 2020.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter