Menu

23/10 - 22/11/2015
Sala Poplenerowa
wernisaż 22/10/2015, godz.18.00

Po latach nieobecności (poprzednia wystawa miała miejsce w 2004 r.) do Miejskiej Galerii Sztuki wraca  - jako autorka nowej wystawy - Magdalena Snarska, prezentując prace powstałe w latach 2011 – 2015. Pochodzą one z kilku cyklów: malarskich, jak „Koloryt światła” i „ Lśnienie”, rysunkowego - „Odyseja wewnętrzna” oraz cyklów pasteli pt. „Misterium nocy” i „Misterium dnia”.  Obserwator twórczości Snarskiej odnotuje zmianę zainteresowań twórczych artystki (odejście od malarstwa figuratywnego),  ale też dostrzeże konsekwencję formalną i warsztatową – jej prace pełne są światła i wyrafinowanych, jasnych kolorów, a oszczędna kompozycja wnosi ład i harmonię.

Prezentowane na wystawie obrazy wydają się geometrycznymi abstrakcjami, choć autor tekstu do katalogu wystawy, prof. Janusz Karbowniczek wskazuje inną interpretację tych dzieł: „... to wyraźna propozycja pejzażowa o romantycznym rodowodzie; przedstawienie, które powstało z fascynacji jego klimatem, z zachwytu nad wyjątkowością chwili, z emocjonalnego przeżycia miejsca. W swej widzialności jest metaforą pejzażu sprowadzonego do przestrzeni: pod i nad horyzontem. Strategiczne centrum wydarzenia – linia rozdzielająca obie przestrzenie wyznacza magiczne miejsce zetknięcia się dwóch stref: światła i mroku, nieba i wody, sacrum i profanum, a zarazem dwóch struktur budujących sens przesłania.”  Wg autora tekstu do mrocznej strony pejzażu, kojarzonej z przemijaniem, refleksją o śmierci odnoszą się rysunki i pastele Snarskiej: „Rysunek, jako drugie równoległe medium doświadczania, stawia przestrzeni nowe warunki, a autorce - inne wymagania. Koryguje spojrzenie malarskie. Właściwą strategię zdarzenia buduje tu nawarstwiana struktura graficzna, bezpośredniość rysowanej materii, jej odczuwalność w sensie dotykowym (…) Malarską pastelowość koloru zastępuje chropowatość tkanki węgla, a manualność linii, jej naturalna nerwowość i autorski charakter przybliża nam teraźniejszość i aktualność zdarzenia. Obraz natury zmienia się w naszych oczach, jest tu i teraz.”

Magdalena Snarska - profesor nadzwyczajny w Katedrze Malarstwa, Wydziału Sztuki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu zrealizowała przewody naukowe w dyscyplinie sztuki piękne – malarstwo; w 1997 - przewód doktorski, w 2006 - przewód habilitacyjny.  Z częstochowską uczelnią związana jest od ponad trzydziestu lat. W 1988 roku zrealizowała dyplom z malarstwa w pracowni prof. Wincentego Maszkowskiego i została zatrudniona w macierzystej uczelni. Prowadzi zajęcia z malarstwa i rysunku. Pełni funkcję Prodziekana ds. Studenckich. Uprawia malarstwo i rysunek. Swoją twórczość prezentowała na 20 wystawach indywidualnych. Wzięła udział w 88 wystawach zbiorowych. Wielokrotnie nagradzana, ostatnio w 43. Ogólnopolskim Salonie Zimowym Radom 2014 oraz nominowana  w VIII Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2014.

Patronat medialny nad wystawą objęło Pismo Artystyczne  png.png

 

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
prof. Janusz Karbowniczek, fragment tekstu katalogowego.odt odt 7,18 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter