Menu

11 października 2017, godz. 20.30
sala kina OKF Iluzja
prowadzenie: Artur Andrus
wstęp biletowany: 50,- zł bilet normalny; 40,- zł bilet ulgowy

Po wakacyjnej przerwie Miejska Galeria Sztuki wznawia cykl spotkań Nieśmiertelni. Cykl ten, zainicjowany dla upamiętnienia wielkich artystów, odbywa się niejako na przekór. Na przekór nieuchronności śmierci, która zabiera nawet, tych, których talent i wpływ na historię muzyki, rozrywki czy sztuki pozostaje bezsporny. Na przekór niepamięci.

Maria Czubaszek - pisarka i satyryczka, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka "Szkła kontaktowego" i juror licznych przeglądów kabaretowych zmarła w maju 2016 r. Słuchacze „Trójki” mają w pamięci jej lekko surrealistyczne, kultowe słuchowiska radiowe, jak m.in. Z wizytą u Kazia, Serwus, jestem nerwus, Dym z papierosa, Cały Kaczor, cały on! 

To właśnie dziennikarz „Trójkowy” – satyryk Artur Andrus był jedną z niewielu osób, które Maria Czubaszek szczerze polubiła i wpuściła do "swojego świata". Jako jej przyjaciel i współautor książki wspomnieniowej „Każdy szczyt ma swój Czubaszek” poprowadzi spotkanie pełne barwnych anegdot, nagrań archiwalnych, żartów. Nie unikając przy tym tematów ludzkich i przejmujących, jak np. opowieść o zainteresowaniu Marii Czubaszek twórczością Zdzisława Beksińskiego, podobnie jak ona zafascynowanego śmiercią. 

Podczas spotkania będzie można kupić książki o Marii Czubaszek: „Boks na ptaku” Wojciecha Karolaka oraz wywiad-rzekę przeprowadzony przez Artura Andrusa, zatytułowany „Każdy szczyt ma swój Czubaszek”.

Na tydzień przed wydarzeniem swoją obecność na spotkaniu zapowiedział także Wojciech Karolak - polski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda. Maria Czubaszek była jego żoną.

 

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter