Menu

Sala Śląska
8/02 - 10/03/2019
wernisaż 7/02/2019, godz. 18.00          

Wystawa poświęcona dwóm częstochowskim artystom, Marianowi i Borysowi Michalikom. Marian Michalik uznawany był za mistrza martwej natury, od pierwszych obrazów z niezwykłą konsekwencją kreował światy tajemniczych martwych natur, budowanych ze zwykłych, powtarzających się przedmiotów - rekwizytów. Emanujące tajemnicą trwania, układające się w wieloletnie cykle tematyczne obrazy cieszą się niesłabnącym powodzeniem publiczności i znajdują w licznych kolekcjach muzealnych i prywatnych.

„Z każdego obrazu Michalika da się wywieść refleksję odwołującą się do prawd filozofii lub wdzięków literatury. Jest w nich wiele inspirującego, myślowego bogactwa malarskich nastrojów, odnoszących się do najgłębszych archetypów symetrii, hierarchii, piękna i zobrazowanego sensu (…) Uderzające jest współbrzmienie jego obrazów z ideami platońskimi, usiłującymi podnieść człowieka na wyższy poziom ducha.” (Henryk Waniek)

Syn i kontynuator Mariana - Borys, początkowo bliski stylistycznie malarstwu ojca (martwe natury), z czasem wypracował własny sposób wypowiedzi – malarstwo surrealistyczne. Tworzył refleksyjne krajobrazy, ale również magiczne światy na pograniczu jawy i snu, w których częstym motywem są unoszące się w powietrzu pojazdy (pociągi, samochody, statki). Sam wielokrotnie podkreślał, że elementem charakterystycznym i spajającym jego twórczość jest niebo. „To jego wszechobecność i ciągłe, często nieprzewidywalne ewolucje, stanowią dla mnie niekończące się źródło artystycznych inspiracji.”

Na wystawę przygotowaną przez zespół kuratorski: Mateusza Karpowicza, Janusza „Burzę” Burzyńskiego i Andrzeja Szlęzaka, złożą się obrazy olejne obu artystów oraz wybór pasteli Borysa Michalika. Pojawią się też na niej fotografie z projektu „Artysta przy pracy” realizowanego przez Grupę Fotograficzną Homo Faber, którą tworzą Elżbieta Wojtczak-Sikora, Andrzej Szlęzak i Marek Pendrasik; jedna z sesji fotograficznych odbyła się w pracowni Borysa Michalika. Klimat pracowni Mariana Michalika odtworzy z kolei grupa przedmiotów (dzbanki, butelki, pudła, skrzynki) zebranych przez Mariana Michalika, które służyły jemu, a potem synowi do kompozycji martwych natur.

Wystawa przypomni dokonania obu malarzy, stanowić może grunt dla porównań, będzie też wspomnieniem ich obecności w środowisku artystycznym Częstochowy i w świecie sztuki. 

Marian Michalik (1947 – 1997) urodził się w Zabrzu. W 1966 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie i przez kilka lat zajmował się projektowaniem i wykonywaniem grafiki użytkowej. Później ujawniło się jego zainteresowanie malarstwem sztalugowym, któremu postanowił poświęcić się całkowicie. W roku 1979 r. został przyjęty w poczet członków Związku Polskich Artystów Plastyków i rozpoczął aktywną działalność wystawienniczą, zwracając na siebie uwagę publiczności i krytyki. Prezentował swoje obrazy na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych, zbiorowych i międzynarodowych, m.in. w Niemczech, Austrii, Szwecji, USA i Japonii. Brał udział w znaczących targach sztuki w Europie, jego obrazy często sprzedawane były w Domach Aukcyjnych w Polsce i na świecie. W roku 1987 został zaproszony do członkostwa w Europejskiej Akademii Sztuki, Nauki i Literatury w Paryżu. Był laureatem wielu nagród i wyróżnień artystycznych na ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach, m.in. Grand Prix, Miskolc (Węgry), Grand Prix Sztuki Współczesnej Monte Carlo – wyróżnienie – 1981 r.

Zginął śmiercią tragiczną, w wypadku samochodowym, w pełni sił twórczych 6 marca 1997 r. Jest patronem organizowanego przez Miejską Galerię Sztuki w Częstochowie od 2001 roku Ogólnopolskiego Konkursu dla Młodych Artystów. 

Borys Michalik (1969 – 2018) był absolwentem Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Tworzył zarówno obrazy olejne jak i pastele. Prace artysty znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą. Wystawiał swoje prace w częstochowskim Salonie DESY, indywidualne wystawy przygotował dla Galerii Off Art W Częstochowie, Hotelu Marriot w Warszawie czy Galerii SK, gdzie prezentował swoje prace na prestiżowej wystawie Magical Dreams. W 2013 roku doceniony został przez Europejski Festiwal Pasteli – Małopolska oraz na VI Międzynarodowym Biennale Pasteli – Nowy Sącz 2013. Zmarł w ostatnim dniu 2018 roku.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter