Menu

 

22/11/2019 - 5/01/2020
wernisaż 21/11/2019, godz. 18.00
Sala Poplenerowa

Realizowana w ramach projektu SENS / Sztuka / Edukacja  / Nauka wystawa wybranych prac Marian Jarzemskiego - wieloletniego pracownika Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie jest przekrojowym spojrzeniem na twórczość artysty i pedagoga.

Od Autora:
Obecną wystawę prac malarskich zatytułowałem Pejzaż osobliwy. To kolekcja obrazów wykonana w dwóch technikach bliskich memu sercu: olejnej i emalii na metalu. W nastrojowych impresjach zawarłem przewodni temat dzieł – pejzaż- inspirowany zwiedzaniem zakątków świata i przeżytymi sympozjami artystycznymi.

Chciałbym zaprosić widza w sentymentalną podróż przez rozmaite krainy: Słowację, Bułgarię, Niemcy, Kanadę, Grecję, Krym, Jordanię, Białoruś, Rosję i Polskę. Powstałe podczas plenerów obrazy noszą autentyczne znamiona struktur i materii przypisanych tym miejscom. Natura nieustannie zachęca mnie do kreowania nowej rzeczywistości malarskiej.

Marian Jarzemski

Te trzy pokazy prezentowane w murach Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie tworzą tytułowy SENS, który jest konieczny i staje się kluczowym pragnieniem szeroko rozumianej intencji twórców wystawy, że sztuka ma sens, że edukacja artystyczna ma sens i nauka ma sens, a dwie ścieżki i dwa filary sztuki, jako takiej rysunek i malarstwo są zespolone ze sobą nie tylko w warstwie warsztatu i technologii, ale w sferze duchowości, a język malarski –rysunkowy, jako ślad i znak są być może najbliższe temu, co człowiek może powiedzieć o sobie, jako istocie we wszechświecie.

Wydarzenie wpisuje się w ogólnopolską ideę Uniwersytet Sztuki/Sztuka Uniwersytetu

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter