Menu

malarstwo
wystawa jubileuszowa
17/09 - 14/10/2016
Sala Gobelinowa
wernisaż 16/09/2016, godz. 18.00

Tomasz Lubaszka jest malarzem o bardzo bogatym dorobku artystycznym i ustalonej, wysokiej pozycji w polskiej sztuce współczesnej. Urodzony w 1961 r. (do tej daty nawiązuje tytuł wystawy, druga liczba oznacza jubileusz pracy twórczej), ukończył Liceum Ogólnokształcące w Lublińcu w klasie o profilu humanistycznym. Od 1980 do 1984 roku studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie w Instytucie Wychowania Artystycznego. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni profesora Wincentego Maszkowskiego w 1985 roku. W latach 1984-1986 pracował w macierzystej uczelni jako stażysta-asystent. Jego prace trafiły do najlepszych galerii w Polsce, wystawiał też za granicą. W  swoim dorobku ma ponad sto wystaw indywidualnych, udział w 120 wystawach zbiorowych oraz liczne nagrody i wyróżnienia, w tym m.in.  nagrody w Ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa "Bielska Jesień" w Bielsku Białej, nagroda w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. Jana Spychalskiego w Poznaniu, nagroda w "Integracjach Plastycznych" w Częstochowie oraz wyróżnienie w II Triennale Plastyki "Sacrum" w Częstochowie.

Znakomity artysta, twórca oryginalnego, niepowtarzalnego warsztatu, posługujący się piaskiem jako tworzywem i dzięki temu uzyskujący niezwykłe efekty faktury i siłę wyrazu. Jak pisze krytyk sztuki Stanisław Gieżyński: „Malarstwo Tomasza Lubaszki fascynuje swym dostojeństwem, podniosłym nastrojem i urodą formalną. Jest rzadkim na naszym gruncie przykładem tak oryginalnej i twórczej koncepcji malarstwa materii (…) Znakomicie opanowany i oryginalny warsztat artysty oraz własne sposoby malowania, w połączeniu z wyrafinowanym wyszukaniem czysto malarskiego widzenia i kształtowania tej wizji na płótnie, decydują o tak intensywnym działaniu tych obrazów.” Kolejnym wyróżnikiem jego prac jest wykorzystywanie w obrazach uniwersalnych symboli, zaczerpniętych z różnych kultur oraz narracyjnych odniesień kulturowych.

Wernisażowi towarzyszył będzie mini recital skrzypcowy Adama Bałdycha. Adam Baldych jest dziś jednym z najważniejszych skrzypków jazzowych na świecie. Zdobywca prestiżowej niemieckiej nagrody Echo Jazz - najważniejszą nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego. Od roku 2009 związany z prestiżowym wydawnictwem ACT. Koncertuje na całym świecie, współpracując m.in. z Iro Rantalą, Yarnem Hermanem, Larsem Danielssonem, Leszkiem Możdżerem czy NDR Big Band. 

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter