Menu

13/07 - 25/08/2019
fotografia, grafika, instalacje, animacje
Sala Poplenerowa
otwarcie wystawy 12/07/2019, godz. 18.00 

Autorka koncepcji: dr Barbara Major; zespół kuratorski: dr Barbara Major (Miejska Galeria Sztuki), profesor UJD Andrzej Desperak (Zakład Teorii i Komunikacji Wizualnej w Instytucie Sztuk Pięknych UJD w Częstochowie), profesor PCz Jacek Sztuka (Design i Zarządzanie Projektami Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej). Współpraca: Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. J. Długosza w Częstochowie; Design i Zarządzanie Projektami Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. 

Celem przedsięwzięcia jest zaprezentowanie w postaci wystawy różnorodnych form wizualnych, ucieleśniających doświadczenia, koncepcje, wyobrażenia, pojawiające się na styku ludzie/najnowsze technologie. Towarzyszy nam chęć rozważania dylematu, czy rzeczywiście, najnowsza technologia powoduje transfiguracje, a jeżeli tak, to jakie formy przybierają te przekształcenia. Szczególnie ciekawe są dla nas te konstrukcje, w których człowiek jawi się w charakterze nowo odkrywającej się istoty, kreującej siebie i swoje środowisko jako „trzecią sferę". W tej przestrzeni granice między tym, co ludzkie i nie-ludzkie są podawane w wątpliwość i negocjowane; jest to miejsce konstruowania nowych podmiotowości. Zasadniczą sprawą jest dla nas przyjrzenie się obrazowym manifestacjom procesów tożsamościowych. Jednym z głównych wątków wystawy będzie prezentacja sposobów kształtowania cybertwarzy, potraktowanych jako wyraz konstruowania tożsamości.

W ramach wystawy pytamy, jaka jest natura cybertwarzy, czy są one kontynuacją „starego” przymierzania ról wykorzystującego nowe technologie, czy też są one maskami/obrazami /ideami nie mającymi już związku z konkretną osobą, z konkretnym ucieleśnionym podmiotem. W dużej mierze na wystawę złożą się prace młodych artystów – studentów kierunków artystycznych wykonane do następujących tematów: AUTOPORTRETY: 1. Moja twarz – twarz, która mnie reprezentuje w wirtualnym świecie; 2.Gdybym mogła/mógł coś w sobie zmienić dzięki najnowszej technologii (nanotechnika, neurologia, biotechnologia), to stałabym/stałbym się jak…,i wyglądałabym/wyglądałbym tak…PORTRETY: 1. Biorąc pod uwagę rozwój najnowszej technologii (nanotechnika, neurologia, biotechnologia, informatyka) człowiek przyszłości mógłby wyglądać tak…2. Stawanie się cyborgiem…3.Człowiek „biotechnologiczny”.

Sposób stworzenia/gromadzenia dzieł na wystawie, to znaczy wykreowanie ich przez grupę młodych artystów pozwoli im na zmierzenie się z ważnymi problemami tożsamościowymi, rozgrywającymi się w ramach przestrzeni określanej często jako „posthumanistyczna”, w której poddaje się pod dyskusję samą kategorię „człowiek”. Zadanie pozwoli również na przyjrzenie się mechanizmom wytwarzania i/lub modyfikacji tożsamości i ich percepcji nie tylko w świecie artystycznym, ale także w odniesieniu do problemów związanych z możliwościami najnowszej technologii.

Barbara Major

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
Jacek Sztuka, Maska, komentarz do wystawy.docx docx 13,98 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter