Menu

Szanowni Państwo,
Informujemy, że w okresie noworocznym oraz w śwęto Trzech Króli, tj.  od 31 grudnia 2021 do 1 stycznia 2022 r. oraz 6 stycznia 2022
wystawy będą nieczynne.

*******

malarstwo, obiekty
19/11/2021 – 9/01/2022
Sala Śląska
wernisaż wystawy 18/11/2022, godz.18.00

Otwarcie wystawy poprzedzi występ śpiewaczek z Kół Gospodyń Wiejskich Mstowianki oraz Szpileczki. Początek - 17.45

Miejska Galeria Sztuki składa podziękowania Darczyńcom za wsparcie wystawy. 

Autorki wystawy: Katarzyna Kukuła, Maja Krysiak, Martyna Borowiecka, Ewa Ciepielewska, Bogusława Bortnik-Morajda, Maria Michoń, Monika Misztal
Kuratorki: Maja Krysiak, Katarzyna Kukuła, Barbara Major, Joanna Matyja

Zaglądając do wnętrz(a)ności poszukuję Cię. Macam kiszki, dotykam serca, masuję nerki, gniotę wątrobę i ściskam płuca. Mózg wybucha.
Gdzie, o gdzie jesteś Duchu?
Cały czas umykasz przeciskasz się pomiędzy bebechami, a ja próbuję Cię złapać.
Nigdy mi na to nie pozwolisz...
                                                                                                                        Katarzyna Kukuła,  Kilka słów o „Anatomii dla Malarek"

Wystawa dzieł siedmiu Artystek, które doskonale rozumieją, że jesteśmy osadzeni w doświadczeniu w bezpośredni, cielesny sposób. Ciało jest konkretem, jest tu i teraz a jednocześnie stanowi podstawę i ramy zdarzeń, przeżyć. Ciało jest jednostkowe i równolegle wpisuje się i jest wpisane w różne uniwersa, te na wyciągnięcie ręki, codzienne i te kosmiczne. Ciało łączy więc w sobie z jednej strony materię, fizjologię, z drugiej zaś opowieść o życiu, przeszłość i przyszłość, gwiazdy i niebo. Przedstawienie ciała w obrazie jest zarazem przedstawieniem rozlicznych światów. Gest twórczy powstaje w szczelinie pomiędzy materialnym i duchowym, jest efektem działania „machiny wyobraźni”.

Dzieła zaproszonych artystek są różnorodne, jednak ta różnorodność pozwala j na stworzenie spójnej ekspozycji, przy czym należy podkreślić, że owa spójność przysłowiowym czy rachunkowym  „sprowadzeniem do wspólnego mianownika”. Chodzi o stworzenie swojego rodzaju mapy, pasaży obrazowani,a przez intensywność uczuć i myśli wypełniających ciało, czyli życie.


ARTYSTKI ZAPROSZONE DO UDZIAŁU W WYSTAWIE

Bogusława Bortnik-Morajda (1962). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek: Malarstwo, dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunek: Malarstwo, pracownia prof. Juliusza Joniaka (1988), od 1988 pracuje na rodzimej uczelni jako asystentka w pracowniach malarstwa i rysunku, potem samodzielny pracownik dydaktyczny. Od 2001 prowadzi autorską Pracownię Rysunku na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, a od – także 2004 autorską pracownię rysunku na Wieczorowych Studiach Licencjackich na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 2019 roku uzyskała tytuł profesora sztuk plastycznych nadany przez Prezydenta RP.
Kilkukrotna stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, autorka wystaw. Jej aktywność zawodowa obejmuje szeroko działania artystyczno-społeczne, jak udział w skałdach jury konkursów artystycznych, prowadzenie wykładów i warsztatów, konsultacji dla uczniów, koordynację projektów (np. „Murale w Pacanowie”). Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tworzy instalacje, obiekty, a także projektuje wnętrza i ogrody.

Ewa Ciepielewska (1960) malarka, performerka, aktywistka, altruistka i miłośniczka przyrody. Studiowała malarstwo na wrocławskiej PWSSP, gdzie w 1984 otrzymała dyplom w pracowni Konrada Jarodzkiego. W 1981 stworzyła - wraz z Bożeną Grzyb-Jarodzką i Pawłem Jarodzkim - grupę "Luxus", która pracowała przy wydawaniu magazynu o tej samej nazwie. Tworzy obrazy w konwencji fotorealistycznej w kolorycie niezgodnym z naturą. Ciepielewska często odwołuje się do pop-artu. Laureatka Nagrody im. Katarzyny Kobro za rok 2019, przyznawanej artystom poszukującym.

Monika Misztal ur. w 1986 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Artystka wizualna, malarka. W roku 2012 obroniła z wynikiem bardzo dobrym dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie w pracowni Andrzeja Bednarczyka. Stypendystka Konsulatu Generalnego RP w Kolonii i Związku LVR w Alanus Hochschule w Niemczech w latach 2010 - 2011 oraz stypendystka Sapere Auso w Krakowie w latach 2013 - 2014 . Brała udział w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. we Francji, Szwajcarii i Niemczech. Obecnie studentka studiów stacjonarnych Sztuki Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz doktorantka Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego  w Krakowie. Stypendystka m.st. Warszawy.

Martyna Borowiecka, malarka ur. 1989 w Kielcach. Zajmuje się przede wszystkim malarstwem sztalugowym, rysunkiem, tworzy obiekty, instalacje malarskie. Dyplom zrealizowała na Wydziale Malarstwa krakowskiej ASP w 2013. Od 2019 posiada tytuł doktora. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Maja Krysiak-Podsiadlik, absolwentka Wydziału Malarstwa   Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa obroniła w 2005 roku. W latach 2006 - 2014 pracowała dydaktycznie na macierzystej uczelni, gdzie współtworzyła I Pracownię Rysunku i Malarstwa na Wydziale Wnętrz. W 2013 roku otworzyła przewód doktorski na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Katarzyna Kukuła, ur. w Katowicach w 1987 roku. Studiowała na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom obroniła w 2012 roku pod kierunkiem prof. Leszka Misiaka. W tym samym roku otrzymała nagrodę za Najlepszy Dyplom Akademii Sztuk Pięknych w Polsce (Nagroda Rektorów). Obrazy Katarzyny Kukuły znalazły swoje uznanie wielu galerii sztuki współczesnej. Kolorowe obrazy olejne artystki znajdują się również w galeriach online.

Maria Michoń  (1989) ukończyła Uniwersytet im. Fryderyka Chopina w Warszawie otrzymując w 2013 r. dyplom magistra sztuki – specjalność: gra na skrzypcach w klasie prof. Romana Lasockiego. W  roku 2017 otrzymała również tytuł magistra sztuki – specjalność: malarstwo - w Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Sztuki, w pracowni prof. AJD Janusza Rafała Głowackiego i dr Jakuba Jakubowskiego. Jest członkiem stowarzyszenia „Szir Awiw”, które poprzez działalność artystyczną, społeczną oraz edukacyjną kultywuje tradycje różnych narodów i grup etnicznych. Aktualnie w ramach Stowarzyszenia prowadzi zespół wokalny o tej samej nazwie. 

Projekty graficzne: Grzegorz Podsiadlik

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter