Menu

fotografia
18/09 – 31/10 2020
Sala Poplenerowa

Szanowni Państwo,
Przed wizytą w Galerii uprzejmie prosimy o zapoznanie się z obowiązującymi tutaj zasadami sanitarnymi oraz ich przestrzeganie.
Zasady publikujemy w zakładce Ogłoszenia.

WSPARCIE MEDIALNE/PARTNERZY MGS

Wystawa fotografii Andrzeja Tyszko pod wspólnym tytułem „TOMASZ STAŃKO i Twarze muzyki” jest kolejną odsłoną prezentacji „Twarze muzyki”, z której autor wyróżnił fotografie przedstawiające swojego zmarłego przyjaciela i wybitnego muzyka. Część poświęcona Tomaszowi Stańko jest  hołdem i wyrazem ich braterskich relacj. Obaj artyści od czterdziestu lat pozostawali w głębokiej przyjaźni. Podczas spotkań i rozmów, Andrzej Tyszko zrobił przyjacielowi tysiące zdjęć, które teraz, po odejściu Tomasza Stańko, stanowią dla niego bazę dla wspomnień. Prezentowana wystawa jest zaproszeniem dla widzów do wejścia w bardzo osobistą sferę przyjaźni i podzielenia podziwu dla Stańko. Widzowie wystawy oglądają portrety muzyka odzwierciedlające jego osobowość, a także talent.

Kilkadziesiąt pozostałych fotografii to wybór z całego zbioru zdjęć wykonanych przez trzydzieści trzy lata polskim muzykom, a zebranym w monumentalnym albumie "Twarze Muzyki - fotografia 1982-2015", który ukazał się w 2015. Album prezentuje elitę polskiej sceny muzycznej, zawiera 150 wyjątkowych fotografii siedemdziesięciu muzyków i zespołów tamtych czasów. Album podzielony został na cztery rozdziały - Pop & Blues, Rock, Jazz oraz Muzyka poważna. Andrzej Tyszko prezentuje również ponad 40 okładek płyt własnego autorstwa z tamtego okresu. (…) Niektóre z gwiazd, uwiecznionych na tych fotografiach, nadal są aktywne na scenie, a inne zostały całkiem lub częściowo zapomniane. Album fotograficzny ze zdjęciami muzyków pozwala ocenić, jak czas zmienił młode i często zbuntowane twarze artystów, gwiazdorów i rebeliantów tamtych czasów. "Twarze Muzyki" to starannie przygotowany i wydany album, który można przeglądać na wiele sposobów. To prawdziwa sztuka i prawdziwa opowieść o ludziach muzyki.

Autor opowiada o albumie: "Wydanie tego albumu jest dla mnie wydarzeniem wyjątkowym, ponieważ jest on ukoronowaniem 33 lat pasjonującej pracy z muzykami. Bardzo im dziękuję. To oni są prawdziwymi bohaterami tego albumu. Mimo, że z jednymi widziałem się tylko raz, a z innymi pracuję i przyjaźnię się od lat trzydziestu, to każde zdjęcie w tym zbiorze jest owocem artystycznego połączenia, dowodem zaistnienia magicznej chwili, bez której dobry portret powstać nie może. Większość zdjęć zrobiłem w latach 80., w okresie stanu wojennego. W tym zniewolonym, biednym, szarym, reglamentowanym świecie, muzyka była najlepszym sposobem na demonstrowanie swojej odrębności, a zarazem wentylem dla stłumionego gniewu młodego pokolenia. Nowi idole zawładnęli sercami i umysłami młodzieży, a mnie przypadł w udziale przywilej pracy z nimi. Każda sesja była nową znajomością, nowym wyzwaniem, nową podróżą. Dziś ogarnia mnie poczucie radości i satysfakcji, że ja tam wtedy byłem, i mogłem coś własnego i pozytywnego do tej nowej fali wnieść. Dla mnie był to także czas odkrywania swojego fotograficznego widzenia i rozumienia ludzi. Wtedy tego nie dostrzegałem, ale dziś widzę, że ten okres ukształtował mnie nie tylko zawodowo, ale także na wielu innych poziomach życia. Dziś, w epoce komputerów, można wyprodukować każdy obraz. Ale w tamtych czasach komputerów nie było. Wszystkie, zaprezentowane w albumie zdjęcia, powstały w sposób czysto fotograficzny" (twarzemuzyki.pl)
(zapowiedź zredgowana na podst. matariałow pochdzących od artysty)

Na zdjęciach:

Tomasz Stańko, 1988
Tomasz Stańko, 2011
Urszula, 2013
Marek Piekarczyk, 2009
Małgorzata Ostrowska, 1987
Tadeusz Nalepa, 1989
T.Love, 1994
Maanam, 1986

********************

Andrzej Tyszko – biografia artystyczna 

Urodzony 7 lutego 1952 r. fotografią interesował się od 15 roku życia. Chciał zostać malarzem, ale to fotografia stała się jego największą pasją. Po maturze nie zdawał na żadne studia. Pracował jako kontroler ruchu lotniczego na Okęciu, po pięciu latach tę pracę rzucił i wyjechał na rok do Niemiec. Dzięki pracy zagranicą mógł kupić sobie sprzęt fotograficzny. Po powrocie do kraju poznał Tomasza Tomaszewskiego, znakomitego fotoreportera, który pracował już w prasie. Stworzyli razem fotograficzny duet, jeżdżąc po Polsce fotografowali różne wydarzenia, zwyczajne życie. Wtedy też Andrzej Tyszko wykonał (za Tomaszewskiego) pierwszą sesję muzyczną - dla zespołu Kombi na plakat, która okazała się inicjacją jego drogi zawodowej i artystycznej.

W latach 70-tych siedemdziesiątych był zaangażowany w pracę Warszawskiego Towarzystwa Fotograficznego, był współzałożycielem grupy twórczej pod nazwą „Zwyczajna 44”. Ironiczna nazwa pochodziła od kiełbasy zwyczajnej, która wtedy kosztowała 44 zł. Członkowie grupy, m.in. Andrzej Zygmuntowicz, Sergiusz Sachno wykonywali fotografię socrealistyczną, uwieczniając naszą szarą, beznadziejną, biedną i smutną PRL-owską rzeczywistość. W swoich pracach sprzeciwiali się oni bezdusznej szarości życia, w której przyszło im dojrzewać. Drugim obszarem zainteresowań Grupy był akt. Powstały cztery interesujące wystawy dotyczące tego tematu, w których widoczna była z jednej strony fascynacja twórców otwartą i bezpretensjonalną nagością, a z drugiej poszukiwanie indywidualnej interpretacji tego ponadczasowego tematu. W latach 1974 - 80 powstało łącznie dziewięć wystaw, które były eksponowane w ponad 30 miastach Polski.

Profesjonalną działalność Andrzej rozpoczął na początku lat 80-tych. Jest autorem ponad 100 okładek płyt i wykonał wiele zdjęć dla najwybitniejszych muzyków sceny polskiej. Jego wielką pasją był jazz, czego wyrazem stały się wyjątkowo piękne i głębokie portrety wybitnych polskich i norweskich muzyków. W latach 1987-1990, na zamówienie Norweskiego Stowarzyszenia Jazzowego, wykonywał portrety najsłynniejszych norweskich jazzmanów. Po powrocie do Polski w roku 1990 założył autorskie studio fotografii reklamowej „Tyszko Fotografia” i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej wziętych fotografów komercyjnych.

Niezależnie od działalności komercyjnej Andrzej Tyszko przez całą swoją drogę artystyczną nieprzerwanie uprawiał fotografię aktu, w której najbardziej interesuje go czysta forma. Za pomocą ciała, światła i czasu tworzy odkrywcze, bardzo malarskie i pełne dramatyzmu oraz poezji obrazy. Głównym tematem fotografii Andrzeja, zarówno w sztuce jak i w reklamie, są ludzie których ukazuje w sposób bardzo szlachetny, a zarazem odważny i nowoczesny. Jego receptą na dobry portret jest odnalezienie cząstki siebie w fotografowanej osobie. Dzięki jego wrażliwości i wyostrzonej umiejętności wnikliwego postrzegania człowieka, wykonane przez niego portrety trafnie oddają istotę fotografowanej osoby.

Andrzej Tyszko zaprezentował dotąd 7 wystaw indywidualnych. W przygotowaniu ósma: Norwescy muzycy jazzowi. Cały jego dorobek artystyczny zebrano i wydano w albumie „Twarze muzyki Fotografie 1982 - 2015”.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter