Menu

wystawa zbiorowa
9/12/2019 - 5/01/2020
otwarcie wystawy 12/12/2019, godz.18.00
Galeria ZWIASTUN

Projekt absolwentki Wydziału Sztuki UJD w Częstochowie Anny Tarnowskiej, zrealizowany ze stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Częstochowy. Uczestnikami wystawy są studenci Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, działający w wielu technikach graficznych, malarskich oraz fotograficznych: Wiktoria Olejnik, Inga Kijowska, Julia Markowska, Anna Opyrchał, Piotr Cudak, Michał Lichosik, Agnieszka Gałwa, Luiza Mszyca, Sylwia Zielińska i Anna Tarnowska.

Anna Tarnowska, Autokomentarz

Czy tolerancja i zrozumienie drugiego człowieka są nam potrzebne do właściwego funkcjonowania?
Każdy młody człowiek poszukuje właściwego kierunku autorozwoju.  Doświadczenie i oddziaływania międzyludzkie to składowe  procesu jakim jest dojrzewanie.
Dorastanie to czas burzliwy i emocjonalny. W czasie tym niekiedy trudno nadążyć za zachodzącymi zmianami. Zdarza się, że są one przytłaczające. Dojrzewając mamy styczność z pierwszymi negatywnymi bodźcami ze świata zewnętrznego.

Wystawa Autokomentarz to wypowiedź, za pomocą której młodzi artyści starają się nawiązać dialog ze światem zewnętrznym i poprzez dzieło plastyczne pokazać, jak bardzo są czasem zagubieni. Bombardowani przez media społecznościowe, internet, i obecny w dzisiejszym świecie brak prywatności są narażeni na ciągłą ocenę. 

Autokomentarz to  wspólna opowieść o dorastaniu, jego radościach oraz smutkach. Sztuka daje młodym artystom możliwość godzenia się ze światem zewnętrznym ale również z samym sobą, pełniąc funkcję terapeutyczną.

Czy tolerancja i zrozumienie dla drugiego człowieka są nam potrzebne do właściwego funkcjonowania? Warto czasem porzucić idee konsumpcyjnego społeczeństwa i przyjrzeć się problemom jednostek najbliżej nas. Niezależnie od wieku czasem czujemy się zagubieni, ogromnym przywilejem jest odnalezienie w swoim życiu właściwej drogi do poznawania siebie – w naszym przypadku jest to wypowiedź plastyczna.

Na wystawie prezentowane są dwa typy prac. Te większego formatu oraz niewielkie, ręcznie wykonane szkicowniki. Forma książkowa pracy ma charakter intymny – jest artystycznym pamiętnikiem. Bo artyście plastykowi najłatwiej jest mówić nie poprzez słowo, a właśnie poprzez obraz.

 

 

 

 

 

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter