Menu

obiekty malarskie
4/06 - 10/07/2016
Sala Śląska
wernisaż 3/06/2016 r., godz. 18.00

Dawno nie widziany w rodzinnym mieście artysta plastyk Dariusz Pala przygotował wystawę dla Miejskiej Galerii Sztuki. Inspiracją dla najnowszego cyklu prac jest ocean. Konfrontacja z żywiołem,  doświadczenie światła, koloru, przestrzeni miały wpływ na powstanie prac z pogranicza malarstwa i rzeźby. Abstrakcyjne figury, których istotą jest kolor, moduł i rytm w istocie oddają przetworzony wyobraźnią artysty pejzaż – „rysunek jaki tworzy wiatr na powierzchni wody przekłada się w rytm drewnianych listewek. Ich ażur to połyskujące na wodzie refleksy światła. Skonstruowana z modułów przestrzeń malarska wibruje kolorem - czystym, nasyconym, żywym. Gama jest uproszczona, mondrianowska, sprowadzona do trzech barw chromatycznych i trzech nie-kolorów. Horyzontalne pasma ciepłych cynobrów poprzecinane pionowymi liniami ciemnego błękitu stwarzają w umyśle widza obraz gasnącego nad morskim horyzontem słońca.” (Katarzyna Haber, „Fal-Ochrony”, 2016)
              Dariusz Pala od lat mieszka i pracuje w Warszawie. Wiele lat spędził w Miami na Florydzie, stąd jego autentyczne doświadczenie żywiołu oceanu. Ukończył Liceum Plastyczne im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom na Wydziale Grafiki w pracowni litografii dr Romana Zygulskiego otrzymał w 1992 r. Stopień doktorski sztuk plastycznych w dyscyplinie artystycznej – sztuki piękne na podstawie pracy teoretycznej wzbogaconej 16 obiektami – obrazami pt. Wpływ Środków Malarskich na Formę Przestrzenną Dzieła uzyskał na Uniwersytecie Technologiczno-Humanistycznym im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu pod opieką prof. dr hab. Hanny Wojdały- Markowskiej.

******
Kurator wystawy dr Barbara Major:

Prace Darka Pali prezentowane w częstochowskiej Galerii Sztuki powstały w ciągu ostatnich dwóch lat. Spotykamy tutaj dzieła malarskie oraz wyjątkowe obrazy-rzeźby, gdzie warstwa malarska współgra z podłożem utworzonym z drewna. Wszystkie one świadczą o konsekwentnym eksperymentowaniu  z kolorami i  coraz bardziej pogłębionym rozumieniu przez Artystę czym jest działanie barwy. Bowiem to właśnie kolor w tych obrazach pozwala na wyłanianie się różnorodnych kształtów w naszym widzeniu, to on aktywuje ciągłe metamorfozy kompozycji. Kiedy barwy na chwilę zastygają,  układają się w abstrakcyjne formy, by za chwilę ponownie uruchomić moce wytwarzające rozmaite światy. Antropolog Michael Taussig nazwał kolor poliformiczną substancją magiczną, która jest mediatorem pomiędzy wyraźnie zaznaczonymi kategoriami i bezkształtem. Z tego punktu widzenia kolor posiada podwójną naturę, jest jednocześnie energią i substancją, umożliwia powstawanie i działanie innych rzeczy. Żywioł barw tworzy miejsce dla działania innych żywiołów. Antyczni i średniowieczni filozofowie oraz alchemicy mówili o czterech elementach/żywiołach tworzących naturę: ziemi, powietrzu, wodzie i ogniu, wszystkie je przenika i umożliwia im działanie piąty element – kwintesencja. Barwa jest kwintesencją dla Darka Pali i w jego estetycznych światach.

 

 

 

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter