Menu

malarstwo, techniki własne
23/05 - 21/06/2015
Sala Śląska
wernisaż 22/05/2015, godz. 18.00

Urodzony w 1954 r. w Myśliborzu koło Szczecina. W 1977 r. ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku uzyskując dyplom w Pracowni Malarstwa prof. Kazimierza Śramkiewicza. Obecnie pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku jako wykładowca, prowadząc Pracownię Podstaw Malarstwa i Rysunku. Józef Czerniawski zajmuje się projektowaniem wnętrz, plakatów, murali (m. in. na gdańskiej Zaspie), elewacji reklamowych i instalacji. Jest również filmowcem, scenografem, muzykiem akordeonistą (zespoły Biafra i Chlupot Mózgu), wytwórcą teledysków Kazika, Elektrycznych Gitar i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, współzałożycielem grupy artystycznej Cox. Artysta jest członkiem Fundacji SFINKS (Sopockiego Forum Integracji Nauki, Kultury i Sztuki).

Sztukę Czerniawskiego najprościej można zdefiniować jako malarstwo abstrakcyjne, geometryczne, mocno wsparte nurtem kolorystycznym, ale te określenia nie wyczerpują w pełni charakterystyki tej twórczości. Jak pisze krytyk sztuki Bogusław Deptuła: „pozornie prosty sposób malowania wielobarwnych pasów ma wiele precedensów w historii sztuki, jednak Czerniawski umiał w gąszczu poprzedników odnaleźć swój indywidualny styl kreowania malarskiej przestrzeni. Obrazy przez niego stworzone są znakomitą opowieścią o możliwościach spotkania barw i form na powierzchni płótna.”
Jednym z niezbywalnych atrybutów Czerniawskiego jest perfekcjonizm: precyzja wykonania regularnych linii, konsekwentny (ale czasem też celowo zaburzony) rytm, dobór kolorów.
Artysta posługuje się techniką własną wykorzystując różne materiały:  farby, papier, tkaniny, tapety, listwy sztukatorskie, piasek, a przede wszystkim futro (oczywiście sztuczne). W jego, na pierwszy rzut oka, abstrakcyjnych kompozycjach odnaleźć można sugestię pejzażu czy zjawisk przyrody. Niezależnie od tematu działanie jego obrazów jest abstrakcyjne, wywołujące złudzenie ruchu, wibracji, migotliwości powierzchni.

Artysta o swoje twórczości: „Chodzi o kontemplację. Formy najprostsze, abstrakcyjne pozwalają się zatopić w niczym niezmązonej kontemplacji. W swoich pracach koncentruję się na poszukiwaniach strukturalnych i iluzyjnych inspirowanych rzeczywistością. Fenomenami natury, ładem i harmonią krajobrazu, zdarzeniami i zjawiskami zachodzącymi w przyrodzie.”

Nazwa pliku Typ pliku Rozmiar pliku Pobierz
recenzja Bogusław Deptuła.docx docx 3,41 KB Pobierz
recenzja Robert Florczak.doc doc 58,00 KB Pobierz
Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter