Menu

malarstwo, grafika, environments
24/02 - 15/04/2018
Sala Śląska,Poplenerowa, Gobelinowa


Zapraszamy na oprowadzaniakuratorskie po wystawie - więcej...   http://www.galeria.czest.pl/oprowadzanie-kuratorskie-po-wystawie/ogloszenia     

Urodzony 14 listopada 1934 r. w Częstochowie (co w pewnym sensie czyni artystę „naszym”) Leszek Sobocki jest jednym z najciekawszych twórców powojennej sztuki polskiej. Jego artystyczne dokonania cechuje wyjątkowa oryginalność i różnorodność. Składają się na nią obrazy malarskie, grafika, environments, również eseje i poezja. Danuta Wróblewska napisała o Sobockim, że „był zawsze twórcą osobnym i niezależnym od otoczenia. Niezbyt przywiązany do warsztatu i rytuału malarskiego, uznający swoją 'nieczystość' wynikającą z pomieszania środków, przywiązany za to do treści sztuki tworzonej, szukał i szuka dla siebie pobudek poza prostym horyzontem świata rzeczy. Nie zważa na wielki klaser, w którego przegródki wkłada się artystów, działa po swojemu" (1993).

Studiował na Wydziale Grafiki Propagandowej filii Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 1956-1959 kontynuował studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1966 roku był współzałożycielem (wraz z Maciejem Bieniaszem, Zbylutem Grzywaczem, Barbarą Skąpską i Jackiem Waltosiem) grupy WPROST. Brał udział we wszystkich jej dziewiętnastu wystawach do momentu zakończenia działalności grupy w 1986 roku, a także w wystawie podsumowującej działanie grupy, zatytułowanej WPROST 1966-1986, a zrealizowanej w 2016 r. w Muzeum Manggha.

Przez część krytyków wpisywany jest Sobocki w nurt nowej figuracji, jego dorobek nie pozwala jednak na ścisłą kategoryzację. Jest twórcą dzieł związanych z egzystencjalną sytuacją człowieka, świadomym jej historycznych uwarunkowań. Istotną rolę w twórczości artysty odgrywa pamięć biograficzna. Jest również Sobocki niewątpliwie krytyczno-ironicznym komentatorem rzeczywistości społeczno-politycznej i kulturowej.

Kluczem do wystawy jest chronologia, ekspozycja ułożona jest według zasad retrospektywy, w porządku czasowym. Wybór ten wynika z podejścia artysty do czasu, którego, wbrew intencjom każdego z nas, nie daje się zatrzymać.  Jakby na przekór temu Leszek Sobocki skupia się na jego upływie tworząc szczere do bólu portrety naznaczone doświadczeniem prywatnym, pokoleniowym, polsko niełatwym… Za pośrednictwem dzieł sztuki przedstawiona jest biografia osobista i artystyczna Sobockiego. Jednym z podstawowych tematów Sobockiego jest bowiem autoportret, który odbieramy nie tyle na poziomie indywidualnym, ale metaforycznym, jako odzwierciedlenie naszych wspólnych, polskich losów.

Dzieła prezentowane na wystawie pochodzą z pracowni Artysty oraz użyczone przez:

Muzeum Narodowe w Warszawie
Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Poznaniu
Muzeum Historii Polski w Warszawie
Muzeum PRL-u w Krakowie
Muzeum Historii Miasta Krakowa
Muzeum Sztuki w Łodzi
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
Muzeum Okręgowe im. Jacka Malczewskiego w Radomiu
Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Muzeum Okręgowe w Toruniu
Muzeum Okręgowe w Tarnowie
Zachętę Narodową Galerię Sztuki w Warszawie
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki czasu w Toruniu
Państwową Galerię Sztuki w Sopocie
Galerię Studio w Warszawie
Galerię aTak w Warszawie
Galerię Wirydarz w Lublinie
kolekcjonerów prywatnych
Sponsor projektu: Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów w KłobuckuPBDiM logo LS.jpg

Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie tej wystawy Miejska Galeria Sztuki wyraża serdeczne podziękowania.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter