Menu

Miasto w sztuce. Sztuka w mieście
29 - 30 czerwca 2019, godz. 11.30 - 18.30
Plac Biegańskiego

Wydarzenie plenerowe w ramach miejskiej akcji „Aleje, tu się dzieje” – szósta edycja. Program skonstruowany jest tak, by jak największa liczba odbiorców znalazła tu coś dla siebie. Sztuka dla każdego to działania będące z jednej strony formą targów sztuki, podczas których artyści na przygotowanych przez siebie stoiskach prezentują (i sprzedają) swoją twórczość;  z drugiej - działania włączające widzów w poznawanie i współtworzenie sztuki – warsztaty dla dzieci i dorosłych; pokazy i prezentacje artystyczne. Szczegółowy program publikujemy poniżej.
Przez dwa dni sztuka wkroczy w przestrzeń miejską, miasto otworzy się na sztukę, a  III Aleja  objawi się jako scena kultury.
 

PROGRAM SZTUKA DLA KAZDEGO

Sobota, 29 czerwca 2019

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY 

godz. 11.30 – 14.00
Warsztaty „Secesyjny zielnik, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie”
scenariusz i prowadzenie: Natalia Talarek-Oswald
Warsztaty na zapisy.
Wiek uczestników: 10 - 16 lat
Czas trwania: 2 godz. 

Zadaniem uczestników warsztatów będzie namalowanie witrażowej kompozycji z motywami roślinnymi w stylu secesyjnym na kwadratowej, przeźroczystej pleksi o wymiarach 25x25 cm. Kompozycja będzie tworzona farbami witrażowymi. Każda osoba biorąca udział w zajęciach będzie mogła skorzystać z gotowych wydruków przedstawiających secesyjne motywy roślinne. Będą one przedstawiały fragmenty florystyczne z fresków w Kościele Rektorackim w Częstochowie oraz  fragmenty motywów zdobniczych autorstwa Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Wydruki zostaną wykorzystane jako źródło inspiracji do zaprojektowania i namalowania własnej kompozycji utrzymanej w stylu i duchu secesji

godz. 16.00 – 18.30
Warsztaty „Portret natury ze sznurka i makulatury”
scenariusz i prowadzenie: Mariusz Woźniak
Warsztaty na zapisy.
Wiek uczestników: 7 - 14 lat
Czas trwania: 2 godz.

Uczestnicy wykonają przestrzenną kompozycję inspirowaną światem natury. Może to być roślina, zwierzę, rzecz kojarząca się z przyrodą - ze splątanego sznurka, zgniecionego papieru. Dzięki wspólnej pracy, dzieleniu się wiedzą i umiejętnościami ma powstać praca, która będzie własnoręcznie wykonaną mini-rzeźbą nawiązującą swoją tematyką do natury a przez zastosowane materiały oryginalny  i ekologiczny. Odstawiamy plastik - tworzymy w zgodzie z naturą.

 

ANATOMIA SZTUKI. DZIAŁANIAARTYSTYCZNE NA ŻYWO: 

godz. 11.30 – 13.30 

●artysta plastyk Agnieszka Półrola
„Gatunki zagrożone
rysunek

Tworzenie na żywo  rysunków formatu 100 x 70 cm  grafitem sepiowym. Projekt jest przypomnieniem o odpowiedzialności ludzi za inne żywe gatunki żyjące na Ziemi. Artystka, odnosząc się do ekologii, przedstawi dwa wybrane gatunki zwierząt zagrożone wymarciem. 

●artysta plastyk Dominik Cierpiał
„Najkrótsza wystawa świata”
instalacja, rysunek

Kilkadziesiąt piankowych modułów o różnych wymiarach i czarnobiałych wzorach stopniowo składać się będzie w przestrzenną instalację wypełniającą namiot. Po kilku godzinach prezentacji „najkrótszej wystawy świata” artysta zainicjuje proces dezintegracji, by podczas kolejnego pokazu stworzyć nową kompozycję. 

godz. 14.00 – 16.00 

●artysta plastyk Agnieszka Kamińska
„Jurajski pejzaż ceramiczny”
ceramika

Pejzaż jurajski złożony z niewielkich elementów ceramicznych. Artystka wykorzysta naturalne faktury z otoczenia, np. skamieliny amonitów, słoje i korę drzew, roślin, itp. Do procesu twórczego mogą zostać włączeni widzowie np. odciskając różne faktury na przygotowanych wcześniej płytkach glinianych.

●artysta plastyk Janusz Burzyński
„Szklana pogoda”
malarstwo na szkle

Szkło - wyjątkowa materia, trójwymiarowa i krucha wykorzystana zostanie przez artystę jako podobrazie. Prezentacja różnych technik i technologii malarskich przy użyciu tradycyjnych, ale również zupełnie wyjątkowych narzędzi. Poza malarstwem klasycznym widzowie zobaczą również unikatowe zdobienie szkła użytkowego.

godz. 16.30 – 18.30 

●artysta plastyk Urszula Łyko-Katus
„Guzik z pętelką”
projektowanie ubioru

Używając na co dzień naszych ubrań zazwyczaj nie zadajemy sobie pytania o funkcję guzika - czy częściej jest tylko elementem zapięcia, czy również elementem dekoracyjnym? Działanie „Guzik z pętelką” pozwoli na praktyczne rozważenie tej kwestii. Podczas dwugodzinnych pokazów, przy użyciu różnorodnych materiałów i przyborów, artystka stworzy wspólnie z publicznością abstrakcyjną kompozycję złożoną z licznych kieszeni i aplikacji. Zaprezentuje rysunek żurnalowy i ściegi maszynowe.

 ●artysta plastyk Karol Nowakowski
„Skorupy”
ceramika

Pokaz szybkiego tworzenia ozdobnych form ceramicznych. Polegać on będzie na spontanicznym działaniu opartym o wstępny szkic wyjściowy do formy, która wraz ze wzrostem będzie poddawana modyfikacji . Formy zostaną wykonane z gliny ognioodpornej z użyciem angoby  na bazie porcelany.

 

SZTUKA W DZIAŁANIU: 

godz. 12.00 – 14.00 oraz 15.00 – 18.00
Mariusz Gosławski
„Japońskie malarstwo sumi-e”"
rysunek/malarstwo

Sumi-e -  znaczy "rysunek czarnym tuszem na papierze".  Osiągnięcie ekspresji przy użyciu jedynie dwóch kolorów - czarnego i białego jest doskonałym ćwiczeniem dla wyobraźni. Główne motywy malarskie sumi-e to rośliny i zwierzęta (motyle, ptaki)  Obraz sumi-e stara się pokazać harmonię istnienia, równowagę i spokój. Podczas pokazu publiczność będzie miała okazję stworzyć własne kompozycje orientalne pod kierunkiem autora. 

godz. 12.00 – 14.00 oraz 15.30 – 18.30
Sławomir Jodłowski – Jurajski Fotoklub Częstochowa
„Kreatywne studio fotograficzne”
fotografia
Tworzenie, wraz z uczestnikami, kreatywnego portretu fotograficznego, w zaimpro-wizowanym, przenośnym studio fotograficznym. Portrety zostaną wydrukowane na papierze fotograficznym. Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa prac członków Jurajskiego Fotoklubu oraz wystawa aparatów fotograficznych.

Niedziela 1 lipca 2018

WARSZTATY PLASTYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY: 

godz. 11.30 – 14.00 oraz 16.00 – 18.30
Warsztaty „Chrońmy zwierzęta!”
scenariusz i prowadzenie: Adrianna Zawadzka
Warsztaty otwarte 

Krótkie, powtarzane wielokrotnie warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 5 do 12 lat.  Na zajęciach będzie można wykonać postacie zwierząt zagrożonych wyginięciem. Pracę ułatwią przygotowane  szablony - sylwetki wilka, pandy, tygrysa, niedźwiedzia polarnego, żółwia, lwa, nosorożca. Dzieci, pod okiem instruktorki, zajmą się wycinaniem części, klejeniem, nadawaniem cech indywidualnych i ozdabianiem sylwetki zwierzęcia.

 

ANATOMIA SZTUKI. DZIAŁANIA ARTYSTYCZNE NA ŻYWO: 

godz. 11.30 – 13.30 

●artysta plastyk Karol Nowakowski
„Skorupy"
ceramika

Pokaz szybkiego tworzenia ozdobnych form ceramicznych.

●artysta plastyk Urszula Łyko-Katus
„Guzik z pętelką””

Tworzenie abstrakcyjnej kompozycji złożonej z licznych kieszeni i aplikacji; prezentacja rysunku żurnalowego i ściegów maszynowych.

 

godz. 14.00 – 16.00 

●artysta plastyk Agnieszka Półrola
„Gatunki zagrożone”
rysunek

Tworzenie rysunków przedstawiających gatunki zwierząt zagrożone wymarciem

 

●artysta plastyk Dominik Cierpiał
"Najkrótsza wystawa świata”
Rysunek, instalacja

Tworzenie formy przestrzennej z wielu elementów.

 

godz. 16.30 – 18.30

●artysta fotografik Agnieszka Kamińska
„Jurajski pejzaż ceramiczny”
ceramika

Pejzaż jurajski złożony z niewielkich elementów ceramicznych.

 

●artysta plastyk Janusz Burzyński
„Szklana pogoda”
malarstwo na szkle

Prezentacja różnych technik malarskich na szkle; pokaz unikatowego zdobienia szkła użytkowego.


SZTUKA W DZIAŁANIU:

godz. 12.00 – 14.00 oraz 15.30 – 18.30
Anita Grobelak


ORGANOLEPTYKI - malowanie pigmentami organicznymi”
Malowanie pigmentami pochodzenia organicznego (kawa, herbata, kolorowe henny, przyprawy itp.). Zainteresowani od podstaw stworzą kompozycje malarskie lub skorzystają z wcześniej przygotowanych podkładów, w których abstrakcyjne plamy i faktury z pewnością zaintrygują do indywidualnych poszukiwań formy.

godz. 12.00 – 14.00 oraz 15.30 – 18.30
Sławomir Jodłowski –Jurajski Fotoklub Częstochowa
„Kreatywne studio fotograficzne”
fotografia
Tworzenie, wraz z uczestnikami, kreatywnego portretu fotograficznego, w zaimpro-wizowanym, przenośnym studio fotograficznym. Portrety zostaną wydrukowane na papierze fotograficznym. Pokazowi towarzyszyć będzie wystawa prac członków Jurajskiego Fotoklubu oraz wystawa aparatów fotograficznych.

 

Zapraszamy do zwiedzania artystycznych stoisk, które przygotują: Urszula Łyko – Katus, Krystyna Szwajkowska,Magdalena Nowak, Romualda Anioł – Lubas, Jolanta Winiszewska, Marian Panek,

Julia Panek, Dominik Cierpiał, Ola Rybak, Justyna Rybak, Joanna Jeżewska – Desperak, Aleksandra Kotarska, Arkadiusz Zając, Natalia Talarek – Oswald, Galeria ZPAP, Instytut Plastyki AJD,  Stowarzyszenie im. Dudy - Gracza, Grupa Atina 

*******

Zapisy na warsztaty dla dzieci i młodzieży prosimy kierować telefonicznie, sms, e-mail:

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie, Barbara Szyc, tel. 605 63 63 01

e-mail: b.b.szyc@onet.eu

 

Zapraszamy

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter