Menu

III edycja wydarzeń kontekstowych do wystawy Beksiński. Drugie Muzeum
prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
25 – 28/05/2017

czwartek 25 maja

godz. 17.00
Zawiłość losu ludzkiego w twórczości Zdzisława Beksińskiego
wykład otwarty Elżbiety Hak,
doktorantki Akademii im. Jana Długosza specjalizująca się

w twórczości Beksińskiego

godz. 19.00
Teatr Wojciecha Kołsuta
Powrót marionetek - Sen 62
spektakl inspirowany twórczością Zdzisława Beksińskiego

sala Poplenerowa

Zdzisław Beksiński w latach 80-tych w jednym z wywiadów opowiada o samotności tworzenia. Rzadko się zdarza, żeby obrazy malowane były kolektywnie. Zwykle jest to samotny dialog z materią. Doświadczenie 36 lat pracy twórczej Wojciecha Kołsuta potwierdzają w pełni słowa Zdzisława Beksińskiego. „Powrót marionetek- Sen 062” jest alegoryczną opowieścią o tych latach. Pojawiające się lalki i odgrywane przez nie sytuacje symbolizują różne okresy jego życia i  twórczości. Fatum ukazujące się na scenie to pierwsza postać ze snu - symbol przeznaczenia i wyboru mojej drogi twórczej. Okres pracy jako nauczyciela symbolizują Dzieci- Lalki. Ludzie o szarych twarzach zajęci swoimi sprawami to przypadkowi świadkowie moich zmagań twórczych. Ślepcy to posłańcy rozdający „oczy” pozwalające zajrzeć w głąb powstałych obrazów. Panny Młode kiedy odkrywają swoją tajemnicę stają się symbolem przemijania. Wszystkim działaniom na scenie towarzyszą Muzy. To ich energia i miłość determinują działania twórcze Kołsuta. Postacie grające na instrumentach to świat realny, z którym często trzeba się zmierzyć. Sugestywna muzyka autorstwa Piotra Hummela stanowi dopełnienie spektaklu.

Scenariusz i reżyseria: Wojciech Kołsut
Muzyka: Piotr Hummell
Scenografia i kostiumy: Wojciech i Katarzyna Kołsutowie
Opracowanie muzyczne: Milena Szczukiecka
Choreografia: Ania Wróż, Paula Kubicka, Kinga Kuziorowicz
Obsada: Kamil Mastalerz Paula Kubicka, Kinga Kuziorowicz, Kasia Ginał, Klaudyna Fojtar, Marta Łopacińska, Dominika Szymczyk,Ola Szyda, Natalia Grzybek, Magda Wielgat, Asia Albinowska, Ula Trejtowicz, Wojtek Kołsut
Muzyka na „żywo” w wykonaniu Mileny Szczukieckiej i Oli Migoń                              

 

piątek 26 maja

godz. 17.00
Rozmowa z Beksińskim – spotkanie z Remigiuszem Grzelą,
autorem książki „Hotel Europa”

sala Śląska
wstęp wolny

Remigiusz Grzela – prozaik, poeta i dramaturg, a przede wszystkim pisarz z niezwykłą umiejętnością wsłuchiwania się w drugiego człowieka – jest autorem wydanej w 2009 r. książki „Hotel Europa”. To zbiór 24 szczerych rozmów, w których poruszane są tak istotne dla naszego człowieczeństwa tematy jak  sztuka i życie, miłość i nienawiść, strach i odwaga, samotność i potrzeba bliskości odrzucenie i samoakceptacja. Jednym z rozmówców Remigiusza Grzeli był Zdzisław Beksiński. Z rozmowy sprzed wielu lat wyłania się osobowość artysty przejęta lękiem przed śmiercią, dla którego twórczość jest próbą oswojenia tematu. Spotkanie Remigiusza Grzeli ze Zdzisławem Beksińskim rozwinęło się w dobrą znajomość, której śladem są wymieniane między malarzem a pisarzem listy. Remigiusz Grzela podzieli się wspomnieniem z tamtej rozmowy, opowie o swoich relacjach z Beksińskim, a także - to niezwykłe wydarzenie – odczyta fragmenty nigdy niepublikowanych listów Zdzisława Beksińskiego.

godz. 19.00
Zmagania o Beksińskiego II wydanie, poszerzone
Spotkanie z kolekcjonerami Anną i Piotrem Dmochowskimi
sala Poplenerowa
wstęp wolny

Wznowiona po latach  książka Piotra Dmochowskiego przedstawia niełatwe relacje między artystą
a kolekcjonerem. Jej wydanie stało się powodem zamrożenia kontaktów na długi czas, przedstawienie wydarzeń z punktu widzenia Piotra Dmochowskiego do dziś budzi wiele kontrowersji. Spotkanie będzie okazją do poznania bezpośrednio racji autora książki, tak skrajnie ocenianej. Przedmiotem rozmowy
 z kolekcjonerami będzie także premiera katalogu wystawy prezentowanej w MGS złożonej z depozytu A.P. Dmochowskich. Katalog wydała MGS, zawiera teksty merytoryczne i reprodukcje wszystkich dzieł z Drugiego Muzeum.

sobota 27 maja

godz. 12.00
Inauguracja wirtualnej ekspozycji De Profundis.
Podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego

sala Muzeum
bilety 20,- /10 min. indywidualnego zwiedzania/+wstep do Muzeum Beksińskiego

De Profundis jest aplikacją 3D, jej użytkownik ma możliwość za pomocą okularów VR wniknąć do „wnętrza” obrazów Zdzisława Beksińskiego. Ich trójwymiarowość jest oczywiście złudzeniem, nie mniej sugestywny spacer po surrealistycznych sceneriach dzieł wywołuje niezwykłe wrażenia. Wykorzystanie nowych technologii wpisuje się w zainteresowania samego Beksińskiego, który chętnie sięgał po najnowsze możliwości przekazu. Seans dla jednego widza trwa ok. 10 minut. W tym czasie zwiedzający „przechodzi” przez trzy surrealistyczne światy. Odcięcie od rzeczywistości zewnętrznej wzmaga muzyka i subtelne dźwięki otoczenia. Atrakcyjnym elementem jest też poprzedzająca spacer wirtualna galeria z kilkudziesięcioma najbardziej znanymi obrazami artysty, w rzeczywistości rozproszonymi po różnych galeriach i muzeach, tu zgromadzonych na wspólnej, wirtualnej wystawie. Wraz z twórcami aplikacji -  firmą 11thDimension przygotowaliśmy dla zwiedzających dwa stanowiska umiejscowione we wnętrzu Muzeum na cały okres wakacji (do końca września). Zwiedzanie – po rezerwacji terminu.

godz. 16.00
Projekcja filmu „Rok z Beksińskim”
realizacja Magdalena Fijołek, Adam Bednarski

sala Poplenerowa
wstęp wolny


Dokument prezentuje wielomiesięczne prace nad nową kolekcją dzieł w częstochowskiej Galerii: historia prezentowanej w MGS kolekcji oraz relacje z właścicielami Anną i Piotrem Dmochowskimi, budowanie nowej wystawy, prace nad Drugim Muzeum Beksińskiego w MGS, wywiady i wspomnienia przyjaciół oraz  osób, które znały i współpracowały ze Zdzisławem Beksińskim, m.in.

z Wiesławem Banachem, Jerzym Satanowskim, Remigiuszem Grzelą.

godz. 17.00
Wokół książki o międzypokoleniowej, artystycznej przyjaźni
Spotkanie z autorem Jarosławem Skoczeniem

sala Poplenerowa
wstęp wolny

Jarosław Mikołaj Skoczeń - polski dziennikarz radiowy, producent telewizyjny, autor książek oraz tomików poezji, autor książki „Beksiński. Dzień po dniu kończącego się życia” - przygotowuje nową książkę na podstawie bogatej korespondencji między Zdzisławem Beksińskim a Łukaszem Banachem. Dziś Łukasz Banach jest uznanym artystą sztuk wizualnych, posługującym się pseudonimem artystycznym Norman Leto. Jaki wzajemny wpływ mieli na siebie obaj artyści? Dowiemy się od autora książki, której premiera dopiero nastąpi. Wieczór wypełnią także inne wspomnienia Jarosława Skoczenia  o mistrzu Beksińskim.

niedziela 28 maja

godz. od 12.00
Niedziela w świecie Beksińskiego
Zwiedzanie realnej i wirtualnej wystawy prac Zdzisława Beksińskiego

Wstęp za biletami.
Pierwszy dzień, w którym będzie można doświadczyć dwóch sposobów odbioru sztuki Zdzisława Beksińskiego – tradycyjnego, w relacji widz/dzieło sztuki oraz wirtualnego, z użyciem nowych technologii. Wirtualny spacer przynosi odbiorcy niezapomniane wrażenia i często zaskakujące reakcje.
Zwiedzający wystawę Beksiński. Drugie Muzeum mogą skorzystać z objaśnień opiekuna wystawy Krzysztofa Cechowicza; dla wszystkich, którzy zdecydują się na podróż świat malarskiej wyobraźni Zdzisława Beksińskiego za pośrednictwem aplikacji  De Profundis i okularów VR Galeria przygotowała pamiątki z Muzeum – pocztówki z reprodukcjami kolekcji, niektóre z autografami gości programu „Wokół Beksińskiego”.

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter