Menu

Szanowni Państwo

W sali Muzeum Besińskiego nadal trwa montaż urządzeń klimatyzacynych,
w związku z czym wystawa Beksiński. Drugie Muzeum oraz
wystawa Beksiński. Granice realności są nieczynne. Zwiedzanie będzie możliwe od wtorku 18 września.

Bardzo przepraszamy za utrudnienia i wydłużenie terminu zakończenia prac.

********************
fotografia, malarstwo, rysunek
9/06 – 7/10/2018

Fotografia w twórczości Zdzisława Beksińskiego stanowi rozdział ujęty w ścisłe ramy czasowe. Od fotografii właśnie zaczynał swoją pracę artystyczną, fascynował się nią niemal całą dekadę lat 50. Ostatecznie w 1959 roku porzucił ten rodzaj sztuki. Zasłynął potem jako malarz i rysownik, zajmował się też rzeźbą i grafiką komputerową, ale do fotografii już nie wrócił,  przez większość życia zachowywał dystans do swojego dorobku fotograficznego. Odejście od fotografii najczęściej uzasadniał wewnętrznym przekonaniem, że już nic więcej w tej technice nie zdoła wyrazić, ale to właśnie w tej dziedzinie, wg obiektywnych ocen krytyków i badaczy, osiągnął najwyższy pułap warsztatu i wyobraźni. Jego liczący sto kilkadziesiąt zdjęć dorobek fotograficzny należy do najważniejszych osiągnięć fotografii polskiej XX wieku, a w jego autorze dziś widzimy artystę nowatorskiego, przekraczającego kanony, prekursora wielu trendów, które w światowej fotografii pojawiły się później (body-art, konceptualizm, sztuka fotomedialna). Fotografie Beksińskiego dalekie były od obowiązującej wówczas estetyki reportażu, a nawet tradycyjnej fotografii artystycznej – powstawały intuicyjnie, z wielkiej wyobraźni artysty, a umiejscowić je można na pograniczu halucynacji i marzeń sennych – granicach realności.

Granice realności - nowa wersja wystawy przygotowanej do Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Pod nieobecność dziesięciu obrazów z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich, wypożyczonych na wystawę w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie – Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie zaprasza do nieprzerwanego kontaktu ze sztuką tego artysty i zgłębiania jego możliwości twórczych. Choć na nowej wystawie „Granice realności” nie zabraknie wypożyczonych ze zbiorów muzealnych (m.in. Muzeum Narodowego w Kielcach i Muzeum Narodowego w Krakowie) oraz kolekcji prywatnych nieznanych tu dzieł malarskich, to jednak uwaga zwiedzających skupiona będzie na  eksplorowaniu bogatego zbioru fotografii, użyczonego przez obecnego dysponenta tej części kolekcji Dmochowskich – Nowohuckie Centrum Kultury.

*******************

OPROWADZANIA PO WYSTAWIE

Stała wystawa Miejskiej Galerii Sztuki Beksiński. Drugie Muzeum to zmienne, dynamiczne, dalekie od stagnacji. Na czas tegorocznych wakacji wystawa uległa poszerzeniu o kilka obrazów z kolekcji muzealnych oraz zbiór fotografii Beksińskiego należący do Anny i Piotra Dmochowskich. Odmieniona wystawa nosi teraz tytuł Beksiński. Granice realności i, oprócz sali Muzeum, prezentowana jest także w sali Poplenerowej MGS. Zapraszamy do wzięcia udziału w oprowadzaniach po wystawie z przewodniczką dr Barbarą Major. Oprowadzania po wystawach cieszą się uznaniem – kompetentny komentarz, nawiązywanie dialogu, wspólnota zainteresowań zwiedzających składają się na dobrą atmosferę wspólnych wypraw  w świat sztuki współczesnej. To przede wszystkim zachęta do rozwijania zainteresowań sztuką, a wiadomości o autorze i wskazówki interpretacyjne mogą jedynie pomóc w odbiorze wystawy.

Oprowadzania (dla grup powyżej 5 os.) odbywają się od czerwca do sierpnia, w wybrane środy, zawsze o godzinie 12.00
Miejsce zbiórki: hol Miejskiej Galerii Sztuki – przed wejściem na sale wystawowe
Wstęp - za biletami na wystawę (10,- zł normalny, 8,- ulgowy)

Terminarz spotkań:
13 czerwca, godz.12.00
20 czerwca, godz. 12.00
27 czerwca, godz.12.00
18 lipca, godz. 12.00
1 sierpnia, godz.12.00
8 sierpnia, godz. 12.00
22 sierpnia, godz. 12.00
26 września, godz. 12.00
3 października, godz.12.00

Z naszą ofertą zwracamy się do grup zorganizowanych: uczniów i nauczycieli szkól średnich, studentów Wydziału Sztuki AJD, słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku, organizatorów wycieczek  i pielgrzymek do Częstochowy.
Indywidualnych odbiorców prosimy o zgłaszanie chęci udziału w oprowadzaniu kasjerowi.

patronat_prezydenta_czestochowy_bw.jpg

 

tvp kultura.png

Box 1

Miejska Galeria Sztuki

Al. Najświętszej Maryi Panny 64
42-217 Częstochowa

wystawy czynne:
wrzesień/czerwiec  od wtorku do piątku
w godz. 10.30 - 18.00
w soboty i niedziele
w godz. 12.00 - 19.00

lipiec/sierpień od wtorku do niedzieli
12.00 - 19.00

Biuro i dział merytoryczny:

8.00 – 15.00
wtorek 8.00 – 16.30
tel. (34) 324 60 57
e-mail: info@galeria.czest.pl

Newsletter